Polnoćka u splitskoj prvostolnici

„Ova sveta i osvijetljena noć jedinstvena je u povijesti ljudskog roda. Posvećena je događajem spasenja koji osvijetli sve naše noći i dane. Postala je svjedok radosne vijesti Spasiteljeva rođenja u Betlehemskom Djetetu. Doista, pojavila se milost Božja - spasiteljica svih ljudi. Vječni Bog čovjekom posta“, kazao je splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić predvodeći misu polnoćku u splitskoj prvostolnici sv. Dujma. U koncelebraciji su bili župnik don Tomislav Ćubelić, don Ivan Urlić i don Marko Ćubelić.

U homiliji nadbiskup je kazao kako je Bog iz ljubavi prema ljudima postao jedan od nas te je svojim rođenjem na periferiji Betlehema prihvatio sve naše vidljive periferije socijalno ugroženih i sve one skrivene, egzistencijalne periferije duše i srca. Prihvatio je sve prostore i stanja gdje god je čovjek dospio svojom krivnjom ili neodgovornošću svojih bližnjih. „Braćo i sestre, nama udaljenima Bog postade bliz i blizak. Otajstvo nevidljivog Boga, božanska daljina očitovala se u blizini Djeteta; u ovom djetetu na slami objavljuje se prisutna odsutnost Boga. Bog je tajna nad tajnama. 'Ti si doista skriveni Bog', ispovijeda starozavjetni prorok. (Iz 45,15)  Otajstvo Boga skriva i otkriva se u znaku novorođenog Betlehemskog Djeteta“, kazao je nadbiskup i naglasio da se neizrecivo otajstvo Boga očituje u čovjeku - Njegovoj slici te da je Božić radosna vijest za sve ljude i za sve periferije i središta života, blagi i nježni poziv svima koji su se udaljili od Boga, sebe i bližnjega svoga; radosna vijest i ohrabrenje svima koji su postali razočarani i indiferentni; radost svima koji ga traže otvorena uma i iskrena srca.

U nastavku je kazao kako je Isus došao u svetu nazaretsku obitelji, temeljnu stanicu naroda i društva, stoga se obitelj i Božić najbolje razumiju. „Uza sve svoje ograničenosti i poteškoće, obitelj najbolje osjeća i prepoznaje otajstvo Božića - Lice milosrđa Božjega. Dok je u društvu riječ 'milosrdna ljubav' nerazumljiva i strana, u obitelji se ona još uvijek prepoznaje kao izričaj materinskog jezika. Brzo se uči i iskustveno doživljava. Milosrdna ljubav nosi obitelj, a obitelj je unosi u društveno zajedništvo“. Roditelje je pozvao da iz božanskog izvora milosrdne ljubavi i uzora svete obitelji, jezik milosrđa i nježnosti riječju i gestom svjedoče i predaju kao materinski jezik svojim sinovima, kćerima i unucima.

Napominjući kako Božić slavimo u Godini milosrđa, nadbiskup je istaknuo da je upravo Božić lice Božjeg milosrđa. „U Betlehemskom Djetetu Božja ljubav dolazi i sagiba svoje srce – cor/cordis nad našom bijedom – mizerijom. Upravo latinska riječ misericordia znači: srcem se približiti nevoljama i potrebama drugih. Jer smo slika Božja, dimenzija milosrđa duboko je upisana u svako ljudsko srce. Betlehemsko Dijete želi pročistiti naš pogled da s iskrenim srcem prepoznamo Njega u potrebnima te da sami u svojoj sredini postanemo prisutnost Njegova lica. Božić želi bez nasilja i povrede osvijetliti tame i zablude naše samodostatnosti, relativizma i sebičnosti. Želi biti radosna vijest koja nam u svojoj milosrdnoj ljubavi donosi istinu o nama i o našoj povijesti, istinu o Bogu i čovjeku“. Pojasnio je da u svjetlu milosrdne ljubavi nalazimo rješenje tolikih naših nevolja, osobnih i obiteljskih, pa i društvenih i svjetskih. „Milosrdna ljubav sposobna je vratiti odbjegle, približiti udaljene, motivirati ravnodušne. Betlehemsko Dijete želi posvetiti naše obitelji da budu prostor milosrđa; prosvijetliti naše tame uma i srca; ojačati našu vjernost i solidarnost; uvećati radost i ljepotu obiteljskog zajedništva“.

Čestitajući Božić nadbiskup je pozvao vjernike da ove svete i osvijetljene noći pristupimo Betlehemskom Djetetu i poklonimo se Licu Božjeg milosrđa otvorena i radosna srca, da mu otvorimo vrata svoje tame i svjetla dana te ga skrušeno i zahvalno, osobno i zajedno zamolimo da osvijetli svojom ljubavlju naša lica i srca, a naše domove i domovinu, obitelji i društvo, a sve narode i čitav svijet obdari svojim mirom i prosvijetli svojim milosrđem. Svečanost je svojim pjevanjem uzveličao katedralni zbor pod ravnanjem mo. Šime Marovića, a misu su izravno prenosili Hrvatski Radio Split i Televizija Jadran.