Svetkovina Bogojavljenja

„Bogojavljenje je prepoznavanje očitovanog Boga u Betlehemskom djetetu. Ova svetkovina nije samo individualna i obiteljska radost, radost jednog naroda i kulture, već radost čitavog svijeta. Pridružujući se mudracima i mi tragamo za Betlehemskim djetetom, svjetlom, nadom i spasenjem svijeta i nosimo mu sebe, svoje poteškoće, tame i ispraznosti, cijeli svoj život“, kazao je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić na svetkovinu Bogojavljenja 6. siječnja, predvodeći svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje u splitskoj katedrali sv. Dujma.

Po drevnom običaju Crkve na svetkovinu Bogojavljenja, odmah poslije navještaja evanđelja, proglašava se svetkovanje Vazma i tijek liturgijske godine. Tako je svečanim napjevom proglašeno vrijeme svetkovanja Uskrsnuća Gospodinova i ostalih velikih blagdana.

Nadbiskup je u homiliji pojasnio da evanđelje govori o mudracima nazvanim Baltazar, Melkior i Gašpar koji su se došli pokloniti Betlehemskom djetetu, a generacije su proučavale tradiciju i tragale za njihovim porijeklom i pozadinom njihova puta. Podsjetivši okupljene na proroštvo starozavjetnog poganskog proroka Bileama da će se od Jakova, od Izraela podići zvijezda te na kraljicu od Sabe koje je hodila u Izrael kralju Salomonu, nadbiskup je kazao da su ljudi oduvijek poznavali proroštva i tražili mudrost drugih naroda te da se i u tome nalazi pozadina pohoda tri mudraca. Tome je pridodao i unutarnje traganje svakog pojedinca za višim smislom, svjetlom. „Traganje mudraca za 'novim kraljem' uznemirilo je mnoge, a posebno kralja Heroda koji je smatrao da je sve dao svome narodu i da im ne treba novi kralj. No mudraci su se borili protiv egoizma i nadmoći te su tražili kralja koji služi a ne vlada, kralja koji daje svjetlo a ne tamu i koji svjedoči za život a ne smrt“, naglasio je nadbiskup i nadodao da su se mudraci mogli obeshrabriti činjenicom da su 'domaći' ostali ravnodušni pred ovim događajem o kojem su čitali bezbroj puta, a oni iz daleka putuju da se poklone i da slave, ne rođenje djeteta, već rođenje utjelovljenog Boga. No, nisu se prepustili indiferentnosti već su nastavili svoj hod za svjetlom. „Mudraci nama danas svjedoče da život nije pasivnost i da ne smijemo razočarani i uplašeni čekati budućnost izbjegavajući promjene već da u svom životu trebamo probuditi oduševljenje i zauzetost. Ne smijemo biti statični nego trebamo izići iz sebe, pokrenuti se, otkrivati horizonte i živjeti svoj život u punini“. Nadbiskup je istaknuo da su mudraci put do Krista čitali iz dvije knjige, prva je knjiga prirode koja nema glasa ni slova ali ima tihi govor, a druga je Sveto pismo u koju je umotana Božja riječ, utjelovljeni Bog. Kazao je kako su i nama dostupne obje knjige no da ipak ostajemo nepromijenjeni.

Mons. Barišić je spomenuo da je po predaji postojao i četvrti mudrac Artaban koji je krenuo zajedno s preostalima, no putem se zaustavljao i pomagao bolesnima, siromašnima, robovima i napuštenima te nije stigao na vrijeme u Betlehem. Njegova potraga za Kristom trajala je sve do Jeruzalema i Kristove smrti na križu. „Artaban je zasigurno mislio da je promašio svoj život i da nije uspio upoznati Krista, no on ga je svakodnevno pronalazio i prepoznavao u onima kojima je njegova pomoć bila najpotrebnija“, kazao je nadbiskup i nadodao da su životi mudraca poziv svakom od nas da im se pridružimo. Vjernike je pozvao da se u služenju bližnjima ugledaju na Artabana, a po vjeri u Pisma na tri mudraca. „Nije dovoljno puko iščitavanje Svetog pisma. Božja riječ nas mora pokretati i mijenjati. Osim u Pismu Krista možemo dodirivati u našim bližnjima, njihovim problemima i poteškoćama, siromaštvu te duhovnim i tjelesnim ranama. Tu je Krist i tu mu se možemo pokloniti i dati mu ono najvrijednije od sebe, svoje vrijeme, molitve i sposobnosti“, zaključio je nadbiskup.

Prije svečanog blagoslova nadbiskup je uputio čestitku svima koji slave Božić po julijanskome kalendaru, pravoslavcima i katolicima istočnog obreda. „Ne zaboravite im i vi uputiti svoju čestitku jer smo svi kršćani, to je naš Božić – isti događaj, samo drugi datum“, poručio je nadbiskup i zaželio da radost svetkovine Bogojavljenja unese svjetlo u naš život. Za vrijeme euharistijskoga slavlja pjevanje je predvodio Mješoviti prvostolni zbor pod ravnanjem mo. don Šime Marovića.