Split: Misa zahvalnica za jesensku inicijativu „40 dana za život“ i premijera filma „40“

Organizacijski tim inicijative „40 dana za život“ Split organizirao je misu zahvalnicu za ovogodišnju jesensku inicijativu, u srijedu 4. studenog u kapeli Nadbiskupskog sjemeništa. Misa je prikazana za nerođene, liječnike i medicinsko osoblje, izlječenje rana svih majki i očeva koji su ranjeni grijehom pobačaja kao i za sve one koji na bilo koji način pobačaj zagovaraju. Misu je predvodio bolnički kapelan don Tomislav Topčić, zajedno s fra Lazarom Pericom, koji je od prve kampanje u Splitu aktivan u inicijativi.

Don Tomislav je na početku istakao važnost molitve za nerođene i kako molitva ispred rodilišta nije znak osuđivanja ili neprijateljstva već znak milosrdne ljubavi molitelja prema majkama koje možda razmišljaju o pobačaju. Budući da Crkva na dan kad je održana misa zahvalnica, slavi spomendan  sv.Karla Boromejskog, don Tomislav je u propovijedi ohrabrio njegovim primjerom predanog života Kristu i humanitarnim djelovanjem, sve prisutne, one koji su molili ispred rodilišta, koji su molili iz svojih domova ili na bilo koji način promiču život, i potakao na ustrajnost u apostolatu na život, u molitvi od kuće do slijedeće kampanje, jer nerođeni nisu potrebni naše molitve samo tokom ovih 40 dana već 365 dana u godini. Također je pozvao da prepreke, kušnje i napore kroz koju molitelji zasigurno prolaze sagledaju u svjetlu Božje želje za brušenjem njih samih, o čemu su mnogi molitelji svjedočili na zatvaranju jesenskog bdijenja 1. studenog na blagdan Svih Svetih. Taj dan slavimo i nerođenu djecu jer i oni su sveti, zato je taj dan bio najprikladniji za svečani program zatvaranja bdijenja.

Razloga za slavlje i radost bilo je i više nego dovoljno, o čemu je na koncu svete Mise izvijestila Marija Šošić, voditeljica inicijative „40 dana za život“ u Splitu. Najveću radost predstavlja 14 spašenih života u Hrvatskoj u ovih 40 dana bdijenja, za kojih su majke posvjedočile da su zbog prisutnosti molitelja ispred bolnice odustale od pobačaja. Nadalje, četiri bolnice u Hrvatskoj imale su u tom razdoblju smanjenu stopu pobačaja, a naša domovina će u narednoj korizmenoj kampanji koja započinje 10. veljače, brojati i više od 20 gradova u kojima će se moliti za nerođene, jer se javljaju novi gradovi zainteresirani za inicijativu. U svijetu u molitvi je sudjelovalo 30 država, te iako se još sakupljaju svjedočanstva, za sada se zna za 543 spašene bebe u svijetu, a  4 klinike za pobačaje su zatvorene tokom ovih 40 dana molitve. Svi ovi plodovi urodili su zahvaljujući više od 650 000 molitelja diljem svijeta koji su ispred bolnica i rodilišta u svojim gradovima bili glas za nerođene i dali svoje vrijeme, žrtve, molili i postili na te nakane.

Odmah nakon mise u punoj dvorani Nadbiskupijskog sjemeništa premijerno je projiciran film "40" kojeg je na 40.obljetnicu legalizacije pobačaja u Americi snimila obitelj Morales. Dokumentarni film u trajanju 60 minuta prikazuje brojna svjedočanstva majki koje su imale pobačaj. One svjedoče da kajanje zbog pobačaja zapravo nikada ne prestaje. Također, film prikazuje i svjedočenja očeva, koje pobačaj također ranjava, a o tome se malo govori. Sudionici filma su i osobe koji su začete silovanjem što je najčešća "isprika" za pobačaj. Silovanje je najokrutniji čin kojim se može raniti ženu, ali pobačaj u slučaju trudnoće ženu čini agresorom nakon što je bila žrtva, a beba je osuđena na smrtnu kaznu. Oni svjedoče kako su zahvalni svojim majkama koje su ih rodile, iako su ih nakon rođenja dale na posvajanje, jer svu potrebnu ljubav dobili su u udomiteljskoj obitelji, a kasnije su i sami postali posvojitelji. Film prikazuje pogled na stvarnost iz dva kuta, onog koji zagovara prava žena i onog koji zagovara prava na život, kao i o stalnom medijskom pritisku i različitim podmetanjima koja su uvijek usmjerena da se sakrije prava istina o tome što je život i kako bi ga trebalo braniti. Iako je dokumentarac usko vezan uz američku stvarnost, vrijedilo ga je pogledati jer se mnogi problemi nalaze i u našem društvu u kojem je pobačaj legalan od 1978. godine. Film je naišao na odobravanje sviju koji su ga došli pogledati i nikoga nije ostavio ravnodušnim. Svakako je motivirajući za sve sudionike inicijative "40 dana za život", jer pokazuje kako je ova borba doista zahtjevna, ali ujedno i ohrabrujuća, uzme li se u obzir i mali napredak koji je dosad načinjen na svjetskoj razini u smislu osvješćivanja lokalnih zajednica i mijenjanja zakona i propisa koji su protiv života.