Održana javna tribina u Metkoviću u sklopu projekta „Nauči živjeti“

U organizaciji Zajednice Papa Ivan XXIII. u ponedjeljak 1. travnja u Gradskoj knjižnici u Metkoviću održana je javna tribina u sklopu projekta „Nauči živjeti“ pod naslovom - Roditelji i djeca u suvremenom društvu - kako ponašanje roditelja u suvremenom društvu utječe na razvoj ovisnosti kod djece i mladih. Predavači su bili Žana Dodig, pedagoginja i ravnateljica u OŠ don Mihovila Pavlinovića, Gordana Cavicchi socijalna radnica Zajednice Papa Ivan XXIII., Mone Ademi pedagoginja u OŠ Vrgorac i moderatorica Maja Grgurinović socijalna radnica Zajednice Papa Ivan XXIII.

Danas, u modernom vremenu, kada se trend ovisnosti sve više opravdava, Zajednica Papa Ivan XXIII. ovaj projekt provodi u partnerstvu sa OŠ Vrgorac i OŠ don Mihovila Pavlinovića s ciljem smanjenja rizičnih faktora koji mogu dovesti do problema u ponašanju i ovisničkog ponašanja djece i mladih, čime se educiraju djeca, roditelji, prosvjetni djelatnici i svi oni koji provode vrijeme s djecom.

Gordana Cavicchi koja već 20 g. radi kao socijalna radnica u terapijskoj Zajednici Papa Ivan XXIII. u Vrgorcu istaknula je između ostalog koliko je tehnološki napredak suvremenog društva zapravo stvorio virtualnu diktaturu i kako nijedna diktatura nije toliko promovirana, pojasnivši, kako nismo stvorili civilizaciju ljubavi, već civilizaciju ovisnosti - u kojoj su se u potpunosti izokrenule vrijednosti - sve ima cijenu, a ništa nema vrijednost. Problem ovisnosti kod djece stvara se godinama, stoga je kako su kazali, najvažnija rana intervencija u stručnim ustanovama. Četo roditelji zadovoljavaju želje a ne potrebe svoje djece, od djece rade invalide, stvorili smo odgojnu atrofiju koja vlada u društvu.

Rizična skupina su adolescenti,osobe sa osjećajem manje vrijednosti, nedostatkom samopoštovanja, loših socijalnih prilika u obitelji te nesposobnost rješavanja konfliktnih situacija. Jako bitno je provesti vrijeme s djecom, biti im primjer, poticati ih na zdrave navike, te već u prvim školskim danima skrenuti pozornost na posljedice ovisnosti bilo koje vrste. Zaključak je: „Ono što dijete i mlade najviše čuva od ovisnosti i rizičnih ponašanja je obitelj, roditeljska podrška, ljubav, vrijeme posvećeno djeci, te ponašanje roditelja kao modela“.

20190401 182112

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Gost novog podcasta Mreža Riječi je dr. sc. Bratislav Lučin hrvatski klasični filolog i prevoditelj.
Splitska koncertna publika imala je prigodu uživati u Uskrsnom koncertu pod nazivom 'Uskrsnu Isus doista', u ...
Predstavljanje nove knjige splitskog magistra prava i književnika Marlona Macanovića „Trn“ (Roman o relikviji Svetog ...
Korizmeni koncert Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske Lado pod naslovom „O, Isuse daj mi suze“ održan je ...
Nova knjiga prof. dr. sc. don Mladena Parlova „Duh Sveti u povijesti spasenja” predstavljana je u četvrtak 14. ožujka u ...
Izložba slika pod naslovom „Dvije priče“ autora don Damira Bistrića, župnika Župe Bagalović i prof. Zorane Vekić, ...
Crkveni zborovi, klape i mandoline nastavili su tradiciju u Crkvi Navještenja BDM u Vrgorcu i još jednom oduševili ...
U sklopu 31. Dana Matice hrvatske u prostorijama dominikanskog samostana sv. Dominika u Splitu, u ponedjeljak 4. ...