Pogreb žrtava iz Drugoga svjetskog rata


Nakon prošlogodišnjeg pogreba posmrtnih ostatak 29 žrtava eshumiranih na području oko makarskog groblja Svetog križa, te otkrivanja spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća, na istom mjestu u subotu, 12. lipnja pokopani su i posmrtni ostaci još devetorice muškaraca ubijenih nakon rata na širem makarskom području. Misom zadušnicom i pogrebnim obredom na makarskom groblju okončana je tako još jedna tragična priča o nevinim žrtvama komunističkog režima na ovim prostorima. Naime, nakon što su u ožujku prošle godine iz jame na biokovskom predjelu Jankov dolac izvađene ljudske kosti, jednogodišnjom obradom na splitskoj patalogiji utvrđeno je da se radi o devet muških osoba između 20 i 55 godina starosti, s ozljedama koje upućuju na egzekuciju, a njihovi ostaci na posljetku su položni u zajedničku grobnicu ispod na makarskom groblju. Svečanu koncelebraciju uz nazočnost 15 svećenika s područja Splitsko-makarske nadbiskupije predvodio je mons. Ivan Ćubelić, generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije, a među nazočnim vjernicima bili su i predstavnici područne i lokalne vlasti na čelu s dožupanom Lukom Brčićem i gradonačelnikom Markom Ožićem Bebekom.




- Okupljeni ljudskom i kršćanskom dužnošću iskazujemo poštovanje ljudima kojima je to poštovanje netko htio ukrasti, te sprovodimo one koje, zbog straha i režimske politike prije 65 godina nije imao tko pokopati. Shvativši da se nikada neće vratiti, netko je zbog ovih sinova, muževa i očeva gorko plakao i u tajnosti skrivao svoju bol, a samo njihovi egzekutori znaju zašto je ovim ljudima na tako zvjerski način prekinut život, kazao je Ćubelić.


Temeljeći svoju propovijed na praštanju, a ne na mržnji, nadbiskupijski Generalni vikar naglasio je zadaću Crkve koja poziva na obraćenje. Stoga je okupljene vjernike i pozvao na molitvu za duše svih žrtava, ali i za pokajanje i obraćenje onih čije su ruke okrvavljene zločinom, kako bi rasvijetlili i preostale "jame mučeničkog nespokoja".


- Sigurnu budućnost našeg naroda možemo osigurati jedino ako otkrijemo cjelovitu istinu o tamnim stranicama naše povijesti i mrljama na savjesti pojedinaca i partija koje su usjekle duboke podjele i pritajenu mržnju u životvorno biće našeg naroda. Samo nas istina može osloboditi, a službene laži i dalje će nas samo razdvajati, žalostiti, te držati zarobljene i izgubljene na stranputicama prošlosti, naglasio je mons. Ćubelić dodavši kako nam u budućnosti trebaju hrabri ljudi koji će protivno ponavljaju i širenju zla, svjedočiti samo istinu. Na koncu svoje propovijedi Ćubelić je od Boga zamolio prihvaćanje duša pokojnika koji su, kako je rekao, svoj život završili u mukama osvete i ljudske zloće, a njihova tijela povjerio "utrobi slobodne zemlje Hrvatske".


Po završetku mise zadušnice, koju je svojim pjevanjem upotpunio Mješoviti zbor crkve sv. Marka, izvršen je sprovodni obred kojeg je predvodio don Pavao Banić, dekan Makarskog dekanata. Uz pjevanje Psalma 51 u pogrebnoj povorci sudjelovali su svi okupljeni vjernici, a poglavito ovogodišnji krizmanici koji su nosili svijeće i ljesove sa posmrtnim ostacima. Pogrebni obred završio je polaganjem ljesova u zajedničku grobnicu žrtava Drugog svjetskog rata, te molitvom odrješenja i zajedničkim pjevanjem himne "Lijepa naša".