Trogir: Obilježena 180. obljetnica hrvatske himne

U organizaciji Grada Trogira, Muzeja grada Trogira, Ogranaka Matice hrvatske u Trogiru i "Radovan - Društva za zaštitu kulturnih dobara", a pod pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar Kitarović,  27. listopada 2015. proslavljene su četiri vrijedne obljetnice pod nazivom "Lijepa naša": 180. obljetnica hrvatske himne, 80. obljetnica  prvog postavljanja spomen ploče sa stihovima hrvatske himne na komunalnu zgradu - knežev dvor - današnja vijećnica, 44. obljetnica drugog postavljanja iste spomen ploče koja je bila skinuta i 25. obljetnica trećeg postavljanja iste spomen ploče 1990. godine, nakon uspostave višestranačja u Hrvatskoj.

Tom povodom u katedrali sv. Lovre održana je svečana sveta misa za domovinu koju je predvodio dekan i katedralni župnik don Vinko Sanader, a na kojoj se molilo za mir i pravednost u domovini, za sve pokojne koji su dali svoje živote na oltar domovine i za sve žive da sačuvaju za buduća pokoljenja teško ostvarenu slobodu. U koncelebraciji su bili fra Nediljka Jerkana, don Dražena Balića i fra Šimuna Škibole. Slavlje je pjesmom obogatio VIS "Sv. Lovre" pod ravnanjem maestra Vinka Buble. Misnom slavlju nazočili su brojni trogirski domoljubi, među kojima su bili gradonačelnik Ante Stipčić sa suradnicima, članovi organizacijskog odbora, župan Zlatko Ževrnja, gradonačelnici Kaštela i Trilja te brojni uzvanici sa Državnog nivoa kulturno - domoljubnog resora.

U propovijedi don Vinko je napomenuo da ovom svetom misom zahvalno slavimo Boga za dar lijepe naše domovine Hrvatske, obilježavamo veliku obljetnicu hrvatske himne i slavimo upornost trogirskih domoljuba koji su postavljali spomen ploče hrvatske himne te ih štitili, branili i obranili. „Trebaju nam ovakva sjećanja i slavlja da bismo očuvali živim hrvatski i kršćanski duh, da bismo očuvali i dušu naše povijesti, našega naroda. Upamtimo da je zdravo domoljublje i rodoljublje naša obveza i dužnost, da je to krepost a ne mana. Nažalost, izgleda da opet postaje opasno biti hrvatski domoljub. Građansko društvo i globalizacijski procesi zatiru nacionalne osjećaje, posebice malih naroda. I zato se kao samosvjesni Hrvati ne smijemo dati ušutkati, ne smijemo se dati asimilirati u nekakvu anacionalnu masu i svjetinu. Mi imamo svoju povijest, svoje ime, svoje korijene, svoj ponos“, istaknuo je propovjednik. Naglasio je da 14 stoljeća prisutnosti na ovom tlu svjedoči o snazi našeg naroda čija je povijest obilježena stalnom borbom za očuvanjem nacionalnog i kršćanskog identiteta.  Kazao je da su simboli tog višestoljetnog identiteta bili, a i danas su Kristov križ i Gospina krunica, hrvatska zastava i hrvatska himna, te da tako treba i ostati. „Zbijmo redove u domoljublju i vjeri, u zajedništvu i prijateljstvu. Stvorimo bedem ljubavi pred kojim će padati svi neprijatelji hrvatskoga naroda koji jest mali, ali je Bogu drag“, zaključio je don Vinko Sanader.

Nakon završetka misnog slavlja na trgu Ivana Pavla II. nastavljen je kulturni program te je otpjevana hrvatska himna u zajedničkoj izvedi NG Trogir, zborova, pjevačkih društava, klapa, KUD-ova pod vodstvom maestra Duška Hrnjaka. Potom je postavljen lovorov vijenac na spomen ploču hrvatske himne ispred koje su izaslanici upalili svijeće.

U gradskoj vijećnici održan je simpozij uz nazočnost brojnih uzvanika, a uz predsjednika organizacijskog odbora Radovana Slade Šilovića, pozdravne govore održali su gradonačelnik Grada Trogira Ante Stipčić, župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja, prof. dr. sc. Goran Dodig, osobni izaslanik predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Radoslav Tomić, predsjednik Matice hrvatske akademik Stjepan Damjanović i izaslanik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Andro Krstulović Opara. Predavanje naslova „Između troplemenog naroda i hrvatske samobitnosti: Hrvatski nacionalni simboli od 1918. do 1941.“ održao je dr. sc. Mario Jareb. Dr. sc. Fani Celio Cega govorio je na temu „Trogir u vremenu stvaranja hrvatske himne“. Potom je predavanje „Lijepa naša" održala dr. sc. Danka Radić, a Radovan Slade Šilović „Kada zašutimo kamenje govori“.

Nakon  simpozija u Muzeju grada trogira otvorena je dokumentacijska  izložba „Lijepa naša" 1835. - 2015.