Bitelić: Blagoslov novoizgrađenog zvonika i mozaika

Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić predvodio je svečano euharstijsko slavlje u nedjelju 11. listopada u župi Male Gospe u mjestu Bitelić nedaleko od Sinja. Za vrijeme slavlja, nadbiskup je blagoslovio novoizgrađeni zvonik kojeg je projektirao g. Ivan Ćurlin i mozaik, djelo prof. Josipa Bosnića.

Okupljene vjernike, predstavnike državne i lokalne vlasti te sve goste pozdravio je župnik don Ante Bekavac. Istaknuo je kako je župna crkva kroz povijest nekoliko puta bila uništavana, no da je pitomi i marljivi puk Bitelića uvijek nanovo otkidao od sebe, čak i u oskudnim i teškim vremenima, te ugrađivao svoj rad i svoje molitve u obnavljanje crkve. Dokaz tome je i potpuno obnovljena crkva i novoizgrađeni zvonik. Riječi zahvale uputo je stoga svim župljanima, posebno g. Mili Buljanu, bivšim župnicima, od kojih su za obnovu crkve najzaslužniji pok. don Zdravko Šarić i prethodni župnik don Jozo Gojsalić, te svima koji su obnovu i izgradnju financijski pripomogli. „Zvonik je nadaleko vidljiv simbol Crkve, no on ima i drugo značenje. Simbolizira prisutstvo Boga na zemlji, a zvona pozivaju nas vjernike da podignemo pogled k nebu i svoje srce usmjerimo Bogu“, naglasio je župnik.

Uvodeći u slavlje, koje je pjesmom obogatio župni zbor pod ravnanjem Ane Kelava, nadbiskup Barišić je kazao kako zvonici doista povezuju božansko sa zemaljskim te da se ovom događaju raduju i nebo i zemlja, a u nebu posebno preminuli Bitelićani. U svojoj homiliji osvrnuo se na evanđelje dana u kojem Isus od bogata mladića koji obdržava zapovijedi traži da proda imanje, podijeli ga siromasima i pođe za njim. Nadbiskup je primijetio kako je mladić Isusu pristupio s pitanjem kojeg zasigurno često postavlja svaki vjernik 'Što mi je činiti da baštinim život vječni?'. Mladić je imao puno, a nije bio sretan. Izvršavao je zapovijedi, a nije bio ispunjen. Stoga je tražio da mu Isus otkrije istinu o njegovom životu. „Isus je pokušao otvoriti horizote njegova srca i on je znao da je ono što Isus od njega traži ispravno, ali nije imao hrabrosti zakoračiti u te dubine već se žalostan vraća u sigurnost svoje svakodnevice. Vjerujem da ovo dotiče svakoga od nas. Trudimo se živjeti pošteno, izvršavamo zapovijedi i nadamo se nebu. No istina je da nas zapovijedi i dužnosti ne mogu ostvariti, to je samo temelj našega života. Radost i ispunjenost je upravo u onome što nam nedostaje, a što je to što nam nedostaje zna samo Gospodin koji poznaje srce svakog od nas, sve naše čežnje, grijehe i propuste. Jedno nam ih On može otkriti i donijeti nam život u punini“, istaknuo je nadbiskup. Pojasnio je i da mladić nije slobodan već je navezan za posjed što ga udaljava od Gospodina koji je pravo bogatstvo, ali i od svojih bližnjih. „Ne želi Isus ni nas ni njega osiromašiti već od materijalnih dobara ostvariti zajedništvo. Ovaj mladić nije ni mogao biti sretan i zadovoljan u svom izobilju kada u njegovoj sredini ima onih koji nemaju ni najosnovnije. Stavio je stvari prije osoba i dobio nemir u srcu“. Pred kraj homilije nadbiskup je ukazao na još jednu važnu istinu koju trebamo ugraditi u svoju svijest – ne spašavamo se mi već nam je spasenje darovao po Isusu Kristu. Zaželio je da svatko od nas u svom životu posluša odgovor koji nam Isus daje na naša životna pitanja i hrabrosti da taj odgovor možemo živjeti. „Neka vam zagovor vaše zaštitnice Male Gospe pomoge da uvijek dajemo prednost čovjeku i zajedništvu pred stvarima te da u srcu i životu stvorimo prostor za najveće bogatstvo – Boga“, zaključio je nadbiskup Barišić.

Proslava u Biteliću započela je u subotu 10. listopada predstavljanjem dviju knjiga povijesne tematike: „Dosje 240271“ mr. Vice Vukojevića i „Kvirin Klement Bonefačić – Biskup Splitski i Makarski za vrijeme komunističkog režima 1944.-1954.“ dr. Mile Vidovića. Knjige su uz autore predstavili i dr. Bruna Esih, izaslanica predsjednice Republike Hrvatske i predsjednica udruge „Hrvatski križni put“, prof. Bože Vukušić tajnik „Bleiburškog počasnog voda“ te Smiljan Mustapić, načelnik Općine Slivno.