Svetkovina Tijelova u splitskoj prvostolnici

"Svetkovina Tijela i Krvi Gospodinove slavi otajstvo Velikog četvrtka i ustanove euharistije. Taj događaj temelj je i kruna Božje ljubavi darovane nama za naš život i čitavu povijest. Povezuje nebo i nas hodočasnike na zemlji te želi unijeti svjetlo i snagu Kristove  ljubavi u naša srca i odnose te obnoviti naše svakodnevicu", kazao je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodeći na svetkovinu Tijelova u četvrtak 26. svibnja euharistijsko slavlje u splitskoj prvostolnici sv. Dujma.

U koncelebraciji je bilo nekoliko svećenika predvođenih prepozitom Metropolitanskog kaptola u Splitu mons. Nediljkom Antom Ančićem i katedralnim župnikom don Tomislavom Ćubelićem, a slavlje je svojom pjesmom uzveličao Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma pod ravnanjem mo. Šime Marovića.

Mons. Barišić je u homiliji rekao da evanđelje dana, u kojem je Isus s pet kruhova i dvije ribe nahranio mnoštvo, govori o milosrdnoj i darežljivoj ljubavi Božjoj koja nas želi susresti osobno. Zanimljivim smatra činjenicu da Isusovi učenici primjećuju glad i umor ljudi okupljenih oko Krista i žele ih poslati po okolnim selima da se nahrane i odmore. "Nije čudno da su u Isusovoj blizini dosegli emotivnu razinu na kojoj primjećuju potrebe drugih, no znakovito je da ne preuzimaju odgovornost za njih već problem udaljavaju od sebe i pokušavaju ga proslijediti drugima", rekao je i primijetio da se često u sličnoj situaciji nalaze vjernici danas. Puno je umornih, bolesnih i gladnih, no nama se čini nemogućim pomoći im pa očekujemo da će se za njih pobrinuti netko drugi. Čovjek ima povjerenje u stvari, svoje mogućnosti i sposobnosti, a upravo tu je naša vjera na testu. "Ljubav se ne povlači pred naizgled nemogućim. Isus se ne oslanja na ljudsku logiku P1930115nego u oskudici i nemogućnosti želi ići dalje. Čini ono što je moguće i tako otvara vrata nemogućemu", istaknuo je nadbiskup i upitao se koliko je naša emotivna razina, dokle nam ljubav dopire, na što se oslanjamo i imamo li povjerenja u ljubav Božju. Naglasio je da je ovo umnažanje kruha proročka vizija događaja u kojem će se očitovati vrhunac Božje ljubavi za nas - Posljednje večere te Isusove smrti i uskrsnuća. Spomenuo je da se Ljubav ni u tim okolnostima izdaje, nepravde i poniženja ne povlači već ostaje dosljedna do kraja i pretvara sve u najveći gest ljubavi - sebedarje u kruhu i vinu, da bi mogao hraniti tolike kroz vjekove. "Ljubav se daje potpuno i želi pretvorbu u nama, ne samo da vidimo potrebe drugih nego i da, kada bivamo nepravedno optuženi i poniženi, ostanemo svjedoci Ljubavi. Na svetkovinu Tijelova diljem svijeta u procesijama se nosi pokaznica kojom se želi ukazati na prisutnost Ljubavi u našoj sredini, no nije to jedina pokaznica. Pokaznica je svatko od nas, stoga smo pozvani da prisutnost Kristova progovara našoj sredini preko nas", zaključio je nadbiskup.

Na kraju bogoslužja uslijedio je svečani ophod po peripteru katedrale, a potom je nadbiskup Barišić s Presvetim Oltarskim Sakramentom blagoslovio nazočne vjernike, grad Split i cijelu Splitsko-makarsku nadbiskupiju.