Misa za sve pisce, umjetnike i kulturne djelatnike Splita u sklopu 26. Marulićevih dana

U Zavodu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Splitu svečano su u rodnom gradu  oca hrvatske književnosti, u organizaciji Književnog kruga Split, 21. travnja otvoreni 26. Marulićevi dani s međunarodnim znanstvenim, književnim i  izdavačkim programom na temu prvog poznatog Marulićevog bogoslovnog djela: „Pet stoljeća Marulićeva Evanđelistara iz 1516 godine“.

Dani će trajati do subote 23. travnja, do kada će u sklopu programa biti organizirana deseta latinistička tekstološka radionica, osma kroatistička tekstološka radionica, Colloquium Marulianum XXVI, te brojna predstavljanja knjiga i znanstveni skupova na kojima sudjeluje dvadesetak maruloga iz Njemačke, Mađarske, USA,Slovenije i Hrvatske . Na izričiti prijedlog Društva hrvatskih književnika, tjedan dana kasnije, 28. travnja u Gradskoj knjižnici Marko Marulić  bit će dodijeljene nagrade:“Judita”, “Davidias” i “Slavić” koje za Dan hrvatske knjige dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika. Nakon toga održat će se i Pjesnička posveta „Hrvatski pjesnici Marulićevu Splitu“, na kojem sudjeluju članovi Ogranka Društva hrvatskih književnika Split.

Program je Marulićevih dana svečano otvorio akademik Nenad Cambj, a prigodnim slovom nazočnima se obratila i prof. dr. sc. Lahorka Plejić Poje (Zagreb). Nakon toga je prof. dr. sc. Bratislav Lučin otvorio prigodnu izložbu Pet stoljeća Marulićeva “Evanđelistara” (1516-2016). U nastavku programa predstavljena je knjiga “Nevolje s tijelom. Alegorija putovanja od Bunića do Barakovića” autorice Dolores Grmače o kojoj je govorila Romana Horvat, glavna urednica Matice Hrvatske, prof. dr. sc. Lahorka Plejić Poje i prof. dr. sc. Bratislav Lučin. Nakon toga je na Trgu braće Radić, na kojem se nalazi Marulićev spomenik, položen vijenac.

Potom je u crkvi Sv. Frane za velikana hrvatske književnosti Marka Marulića Splićanina ali i za sve pisce, umjetnike i kulturne djelatnike, služena sveta misa. U crkvi sv. Frane je ovaj vrhunski europski intelektualac i kulturni vjernik sudjelovao u misi, slavio Boga i susretao se s njim posebno u pričesti, te na izričitu želju bio pokopan. Uz župnika fra Žarka Mulu i urednika Zbornika „Kačić“ fra Hrvatina Gabrijela Jurišića, misno slavlje je predvodio mons. Drago Šimundža. Na misi su, uz brojne kulturne djelatnike i vjernike iz cijelog Splita, sudjelovali i učenici splitske  IV. Gimnazije „Marko Marulić“ s ravnateljicom prof. Ninočkom Knežević. Govoreći o Marku Maruliću mons. Šimundža je između ostalog naglasio značenje uskrsnog vremena koje nas povezuje s našom prošlošću i budućnošću, s našom vječnošću, molitvom , s našim poticajima koji nam Krist ostavlja i daje u svom Evanđelju. Istaknuvši značenje Marka Marulića koji je živio trajne vrijednosti koje su obilježile naš hrvatski identitet, naglasio je da duhovnu i književnu kulturu i umjetnost u širem smislu nikada ne smijemo već trebamo sačuvati svoj temeljni identitet, našu hrvatsku povijest, znanost i kulturu. „Marko Marulić stup našeg hrvatskog boljitka i bića. On je s jedne strane veliki hrvatski pjesnik, otac hrvatske književnosti, otac umjetničke književnosti, ali isto tako on je najveći hrvatski pisac moralist. Zapravo on je humanistički moralist cijele Europe i cijelog svijeta“. Mons. Šimundža je zaključio da je ono što je Marulić govorio u svoje vrijeme, poruka i nama danas da budemo vjerni sebi, svojoj zemlji, vjeri, kulturi, svom duhovnom identitetu te da budemo plemeniti, pošteni i da sve gledamo kroz perspektivu vječnosti.

Nakon mise, uz prigodni govor Snježane Kuvačić, u ime Društva prijatelja kulturne baštine položen je vijenac na Marulićev grob, a svećenici su izmolili molitvu za sve pokojne znanstvenike, književnike i umjetnike koji su živjeli i djelovali u Splitu.