Održan okrugli stol i humanitarna akcija „Gladna nahraniti"

U sklopu Dana Nadbiskupijske klasične gimnazije "Don Frane Bulić", Klub učenika i prijatelja te gimnazije organizirao je, u srijedu 13. travnja u školskoj biblioteci, okrugli stol na temu „Gladna nahraniti“. Gosti okruglog stola ili su ravnatelj Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije Slavko Jerončić, dominikanac pater Jozo Čirko, predsjednica udruge MOST Đordana Barbarić i Anđela Mirčić iz udruge Zdenac.

Kako tema okruglog stola ne bi ostala samo na riječima, Klub je organizirao i humanitarnu akciju prikupljanja hrane i higijenskih potrepština za Caritas i socijalnu samoposlugu Split.

Sudionici su iz različitih perspektiva iskustveno progovorili o aktualnim problemima modernog društva. „Ne mogu bolje opisati potrebe društva i pojedinaca koji se obraćaju Caritasu, od onoga kako je to formulirao sam papa Franjo kada je osmoga prosinca prošle godine proglasio jubilarnu godinu milosrđa. Vođeni Evanđeljem koje kaže gladna nahraniti, žednog napojiti, djelujemo već niz godina. Prema nekim statističkim podacima, oko šezdeset posto hrvatskih obitelji na rubu je siromaštva, no nije nestao čovjek. Ima onih koji su voljni pomoći“, kazao je ravnatelj Jerončić.

Pater Čirko na tribinu se rado odazvao jer je i sam bio učenik Nadbiskupijske gimnazije. „Maturirao sam u ovoj školi 1993., tako da mi je posebno drago da sam ovdje večeras. Još kao studenta zainteresirao me svijet ovisnika, droge i prostitucije. Kada sam se zaredio moj dominikanski red poslao me u Madrid, u prihvat za beskućnike. U svega nekoliko dana skupio sam svoje stvari, dobio vizu, sjeo u vlak iako nisam znao ni jezik, ni što će me tamo dočekati. Madrid je bio pun beskućnika, migranata, onih koji su bez ičega, ali i onih kojima je to stil života. Radio sam u komuni, na ulici s prostitutkama.. Kada sam se vratio u Split,  zahvaljujući madridskom iskustvu počeo sam raditi na novoosnovanom prihvatu za beskućnike s udrugom Most. Važno je napomenuti da potrebitima ne treba samo materijalno, trebaju im drugi ljudi“, kazao je dominikanac.

Zanimljivo iskustvo s Kube ispričala je misionarka Anđela. „Njihovo siromaštvo s našim je neusporedivo. Istina, glad je glad, oskudica je oskudica, ali takva se neimaština ne može usporediti s ničim. Kubancima je glavna preokupacija kako preživjeti dan. Na Kubi je dosta kolere, ubojstava, pljačke. Nedostaje vode, dućani izgledaju kao da su upravo opljačkani.. Ni mi kao misionari nismo bili privilegirani, svako tuširanje bila je opasnost od strujnog udara, spavala sam sa žoharima, dva mjeseca jela samo rižu.. Zahvaljujući sestri Ljilji Lončar, izdržala sam. To su unutarnje potrebe koji se kose današnjoj logici, ali iskustvo je neprocjenjivo. I iako ne može pojedinac promijeniti svijet, svako dobro djelo ipak vrijedi“, kazala je.

Potrebe u našem gradu prepoznala je Đordana Barbarić koja je o volontiranju i pomaganju počela razmišljati još u gimnazijskom razdoblju, a do problema beskućništva dovele su je neobične okolnosti. „Moja najveća ljubav je rad s mladima s poteškoćama u ponašanju, a to je bila prva inicijativa udruge Most. Zahvaljujući mladim volonterima koji su samo dobro znali engleski, fiziku ili napraviti palačinke, uspjeli smo zadržati oko 700 mladih u redovnom sustavu, završili su srednju školu i postali ravnopravan dio društva. Upravo smo napravili program za one koji izlaze iz maloljetničkih zatvora i ustanova. Što se beskućnika tiče, poneseni dobrim iskustvom, Grad Split tražio je partnera za prihvat, rekli smo da, uključili smo se i nismo se ni sekundu pokajali. O beskućnicima smo znali samo iz američkih filmova, a pater Jozo nam je bio silna podrška. Zapravo, bili smo vođeni idejom milosrđa“, ispričala je Đordana.

Treću godinu zaredom Klub učenika i prijatelja Nadbiskupijske klasične gimnazije “Don Frane Bulić” – Split, organizira Dane NKG-a, s ciljem da se na prigodan način obilježi više od 300 godina postojanje gimnazije koja je utemeljena davne 1700. Godine. Klub učenika i prijatelja NKG-a je udruga građana osnovana 13. travnja 2013. godine s ciljem da okuplja bivše i sadašnje učenike i djelatnike te prijatelje i dobročinitelje Gimnazije, te da kroz organiziranje kulturnih, znanstvenih i društvenih tribina, glazbenih i scenskih priredbi, stručnih seminara i znanstvenih skupova iz područja odgoja, obrazovanja, znanosti, kulture i izdavaštva radi na promicanju katoličkih, domoljubnih i civilizacijskih vrijednosti hrvatskoga društva.