Uskrsno slavlje u splitskoj prvostolnici

Na svetkovinu Uskrsnuća Gospodinova, 27. ožujka, u splitskoj prvostolnici svetoga Dujma, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić predvodio je svečano koncelebrirano misno slavlje.

„Svaki čovjek traži smisao svoga života, no zemaljski život nam je ograničen i smrt odnosi pobjedu nad životom. Smrt je bolna. Teški, grobni kamen stavlja završnu točku na našu životnu avanturu. Grobni kamen je grub prekid jedne životne priče koja ostaje neispričana. I to je iskustvo svakoga čovjeka. Hladna stvarnost grobnoga kamena opterećuje i srce suvremenoga čovjeka. Nije nam moguće odvaliti taj kamen. Ali to i ne moramo, jer grobni je kamen već odavno dignut – Krist ga je odvalio svojim uskrsnućem! Božja svemoguća ljubav je to učinila za nas. Grob je prazan, povoji složeni, ubrus svijen. Isus nas poziva i ovoga Uskrsa da uđemo dublje i vidimo dalje i povjerujemo osobno“, rekao je nadbiskup Barišić na početku svoje homilije i naglasio da  nam odvaljen grobni kamen i prazan grob otvaraju pogled prema jednom drugom Kamenu o kojem Crkva pjeva u današnjem slavlju, zaglavnom kamenu - Isusu Kristu koji je kamen temeljac života.

 „Otajstvom krštenja postajemo dionici Kristove smrti i uskrsnuća. Kristovo uskrsnuće otkriva smisao ljudskoga života. Rođenje djeteta ne znači ulazak još jednoga bespomoćnog pijuna u nemilosrdnu igru patnje i umiranja, nego početak jedne životne priče koja će naći svoje ispunjenje u Bogu. Prirodno je bojati se smrti, ali za onoga tko je s Kristom umro grijehu i zlu, tjelesna smrt nije tragedija nego prijelaz u puninu života. Upravo se to događa u krštenju: uranjanjem u vodu odnosno polijevanjem vodom, suukopani s Kristom umiremo jednom načinu životu, onom iz perspektive grobnoga kamena, a izlazimo obnovljeni, očišćeni, spremni na nov život koji je utemeljen u Kristu i teži k Njemu kao svome zaglavnom kamenu“, istaknuo je i pojasnio da je to razlog zašto kršćanski roditelji žele svome novorođenom djetetu predati ono najdragocjenije što imaju, a to je radosna vijest života. Krštenjem dijete ulazi u zajedništvo onih čiji je zaglavni kamen Krist. Kao što se tjelesno rođenje događa u obitelji, tako je dolično i prikladno da se naše preporođenje iz vode i Duha Svetoga također događa u obitelji – Crkvi. „Duhovno preporođenje i samim roditeljima otvara pogled prema širem roditeljstvu, prema izvoru svakog očinstva i majčinstva. Time obitelj postaje kućna Crkva, Crkva u malome, iz koje raste Crkva u punome smislu, Božja obitelj. Uskratiti svome djetetu krštenje i odgoj u bogatstvu vjere, značilo bi ostaviti dijete bez hrane i odjeće, bez zraka i materinskoga jezika, značilo bi prepustiti svoje čedo na milost i nemilost hladnoj logici grobnoga kamena“.

Govoreći o obitelji kao temelju i zaglavnom kamenu Crkve i društva nadbiskup je rekao da u obitelji doživljavamo povjerenje, ohrabrenje, zahvalnost, solidarnost, svijest i identitet. „Obitelj, znak i sakrament raspete i uskrsle ljubavi, sveti je prostor otvorenosti životu i pobjede života nad smrću. Svako normalno društvo koje želi biti na strani života i budućnosti, u obitelji vidi, ne samo zaglavni kamen, već i model društva. Svjedoci smo nekih glasova koji žele obitelj vidjeti kao otpad i arheološki relikt prošlosti. Svi ti pokušaji leđima su okrenuti budućnosti. Dakako, samo obitelj, utemeljena na zajedništvu muškarca i žene, zaglavni je kamen budućnosti ljudskog roda. Stoga smo pojedinačno i zajedno, kao vjernici i građani, pozvani i dužni uklanjati sve oblike grobnih kamenja s naše budućnosti“, istaknuo je i pozvao sve da zajedno pomognemo obiteljima da budu otvorene životu, da budu snažne pred tolikim izazovima i ostanu neovisne pred agresivnim pritiscima raznih ovisnosti. „Čemu služe tolike kockarnice i kladionice koje se podižu uz naše škole, pored crkava, pa i pokraj dječjih vrtića? Nisu li to grobnice duše i tijela? S čitavim svijetom zgražamo se i osuđujemo nedavne okrutne i podmukle napade na europske gradove. Nisu li kockarnice i kladionice također jedan tihi, prešutni i opasni napad na našu sredinu? Ne pokapajmo, već podižimo našu mladost! Mi, roditelji, djeca i svi ljudi danas zajedno s Marijom Magdalenom, Petrom i apostolima pristupimo i uđimo u stvarnost novoga života u Kristu. Razbistrimo svoje poglede i prepoznajmo u Kristu naš život, našu radost i našu nadu“, zaključio je nadbiskup svoju homiliju.

Cijelu homiliju mons. Barišića možete pročitati OVDJE.

Nakon misnoga slavlja, koje je svojim pjevanjem uveličao Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma pod ravnanjem kapelnika maestra don Šime Marovića, nadbiskup je blagoslovio jelo čestitavši Uskrs svim vjernicima: „Uskrsli Gospodine, zaglavni kamenu Božjeg stvaranja i ostvarenja života i povijesti, ljudskog roda i kozmosa! U krštenju si nas pridružio svojoj smrti i uskrsnuću. S nama dijeliš pobjedu života nad smrću. Daruj nam milost da u protivštinama svakodnevnoga života ostanemo povezani s Tobom, naslonjeni na Tebe, naš zaglavni kamen. Svojim uskrsnućem, Gospodine, ulaziš u naše obitelji i domove. Unesi radost života u naša srca i u naše odnose. Budi radosna nada za sve obitelji i njihovu djecu. Ohrabri sve mlade koji se pripremaju ući u brak i osnovati svoju obitelj. Neka i njihova otvorenost životu bude uskrsni znak naše obnovljene budućnosti. Osnaži sve nosive zaglavne kamene života i društva. Učvrsti, ohrabri i blagoslovi naše obitelji, Domovinu i čitav svijet! Amen. Aleluja.“