Završetak 40-osatnog klanjanja u splitskoj prvostolnici

„Na Cvjetnicu smo otvorili vrata svoje stvarnosti Gospodinu. Ušao je u naš životni prostor i želi s nama slaviti svoju Pashu. Otvorimo srce Ljubavi, da ga osposobi i postane dom Božjem milosrđu koje nam je prijeko potrebno, koje nas preporađa i čini onakvima kakvi bi trebali biti“, rekao je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, predvodeći euharistijsko slavlje na Veliku srijedu, 23. ožujka, u splitskoj prvostolnici Sv. Dujma. Slavljem je završeno tradicionalno 40-osatno klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, započeto na Cvjetnicu. Drevni je to običaj koji se svake godine obavlja u svim župama Splitsko-makarske nadbiskupije, a u katedrali je po tradiciji trodnevno.

U koncelebraciji je bilo više svećenika predvođenih prepozitom Metropolitanskog kaptola u Splitu mons. Nediljkom Antom Ančićem, generalnim vikarom mons. Miroslavom Vidovićem i katedralnim župnikom don Tomislavom Ćubelićem.  

U propovijedi nadbiskup je naglasak stavio na prijateljstvo. Rekao je da se kroz prijateljstvo očituje kakvi smo ljudi, koliko smo iskreni i koliko nam je stalo do bližnjega. Nažalost, jer smo grešne naravi pa često padnemo na testu prijateljstva, narod je stvorio uzrečicu 'Čuvaj me Bože mojih prijatelja, jer se neprijatelja sam čuvam“. „Što se dogodilo Judi da je izgubio vjeru i povjerenje u Isusa? Ne znamo što ga je to razočaralo, ali svojim postupcima govori da mu Isus više ne znači. Juda prodaje prijatelja kao robu koja mu više ne treba. Oslanja se na one koji imaju slične interese i sigurnost traži u novcu“, naglasio je nadbiskup i pojasnio da se na primjeru Jude najbolje očituje misterij ljudske slobode.

Nasuprot Judi, nadbiskup stavlja nepoznatu ženu u kući Isusova prijatelja Šimuna gubavca koja je na Isusovu glavu izlila dragocjenu pomast iz alabastrene posude. „Jedan teolog pjesnik ovaj je događaj naslovio kao 'euharistijsko slavlje jedne žene'. Doista, za ovaj zahvalni čin ove žene i sam Isus kaže da je iz ljubavi“, rekao je i istaknuo da je Isus „za cijelo čovječanstvo i nas osobno  dragocjena posuda i spasonosna mast koja se otvara i predaje za nas i od koje miriše novost i uskrsli život koji se rađa u susretu - tamo gdje ga se primi i gdje mu se dozvoli da nas polije svojom ljubavlju“. Nadbiskup je izrazio želju da ovih dana pozovemo Isusa  da sjedne za stol našega srca, obitelji, života, ali i stol ovog prostora i društva, jer to je stol za koji Gospodin želi sjesti sa svima, svojim prijateljima. „Neka u našim životima za Isusa uvijek bude mjesta i neka ova snaga njegove ljubavi, iz ove razbijenosti, žrtve i predanosti, u naže živote donose novost koja će zahvatiti naša srca i sve naše odnose“, zaključio je nadbiskup Barišić.

Nakon euharistijskoga slavlja, koje su svojim pjevanjem obogatili bogoslovi, procesijom po Peripteru, završilo je četrdesetsatno klanjanje. U 17 sati je svečana večernja koji također predvodi nadbiskup, a pjevaju kanonici i bogoslovi.