Održan 6. splitski Planinarski križni put mladih (PKP_St)

U organizaciji Studentskog katoličkog centra Split (Skac_St), 12. i 13. ožujka 2016. održana je planinarska pobožnost križnog puta za mlade po 6. Put. Naime, mladi Splita sudjeluju na ovoj pobožnosti jednom za vrijeme korizme i jednom na jesen.

6. Planinarski križni put mladih održan je pod 15 postaja (cca 40 km) od Solina uzvodno cijelom duljinom rijeke Jadro do izvora, pa obroncima Mosora do Poljica, te preko masiva Poljičke planine do ušća Cetine u Omišu.

U subotu 12. ožujka, rano ujutro u Svetom Kaju u župnoj crkvi okupilo se oko 250 mladih iz Splita, ali i gosti iz Zagreba te ostatka Hrvatske, koji su, nakon uvodne riječi i blagoslova župnika don Nikole Bodrožića, krenuli na put prema ostacima antičke Salone.

U salonitanskom amfiteatru imali su prvu postaju: "Isusa osuđuju na smrt"- simbolično na mjestu gdje su i mnogi prvi kršćani bili osuđeni na smrt. Pod vodstvom licenciranog turističkog vodiča Vjerana Mlačića razgledali su i upoznali episkopalni centar, središnji kompleks Salone, Gospin Otok u Solinu te "Šuplju crkvu", krunidbenu baziliku kralja Zvonimira, a na tim mjestima održane su i postaje križnog puta.

Put je nastavljen uz rijeku Jadro do mjesta Mravince gdje su župljani zajedno sa župnikom don Filipom Pavićem toplo dočekali i počastili mlade hodočasnike. Srdačnu dobrodošlicu s obilnom zakuskom mladima su uprličili i članovi Bratovštine sv. Luke Kučine na postaji kod crkvice sv. Petra, na samim obroncima Mosora.

Planinarskim putevima južnom padinom Mosora mladi zalaze u napuštena sela Mihanoviće i Loliće i ulaze u prostor slavne Poljičke republike. O Poljičkom statutu te povijesti i tradiciji tog kraja u Gornjem Sitnom mladima je pripovjedila gospođa Mladenka Gruica iz KUU Sv. Kliment ispred glagoljaške crkve sv. Klimenta.

Cijeli put oba dana zbivao se pod budnim okom spašavatelja iz Hrvatske gorske službe spašavanja - Stanica Split koji su imali jednu manju intervenciju. S mladima su oba dana za križem hodili fra Ante Vučković (duhovnik splitskog SKAC-a), pater Pero Marković, dvije časne sestre te dva isusovačka novaka. Fra Ante Vučković održao je kod te crkvice mali nagovor o šutnji jer je slijedila tzv. postaja šutnje - mladi su u potpunoj tišini i razmatranju ušli u mjesto Dubravu, na svetu Misu u crkvu sv. Ante.

Pozdravne riječi u Dubravi izrekao je župnik don Jakoslav Banić koji je zajedno sa župljanima obje svoje župe (Gornje Sitno i Dubrava) dao veliki doprinos u organizaciji ovog 6.PKP. Mladi okupljeni u improvizirani PKP_bend su animirali svetu Misu ali i cjelokupnu hodnju svojim pjevanjem i sviranjem.

Nakon svete Mise i klanjanja mladi su otišli do mjesne škole gdje su domaćini pripremili bogatu večeru za sve sudionike. Druženje se nastavilo i na mjestima noćenja, a to su bila: područna škola Dubrava (u sastavu OŠ Čišla), područna škola Gornje Sitno (u sastavu OŠ Žrnovnica), prostorije Mjesnog odbora Dubrava, Mjesnog odbora Gornje Sitno te župna kuća u Dubravi.

Postaje 1. dana (cca 22 km) bile su: I. Amfiteatar- Salona / Sveti Kajo; II. Gospin otok- Solin; III. Šuplja crkva- Solin;  IV. Župna Crkva sv. Ivana Kr.- Mravince; V. Sv. Petar- Mosor, Kučine; VI. Sv. Fabijan i Sebastijan- Žrnovnica; VII. Sv. Nikola- Lolići; VIII. Sv. Kliment- Gornje Sitno.

Ujutro je mlade probudila lagana kišica i jaki naleti bure no to ih nije omelo da nastave svoj put. Okupivši se sa svih mjesta noćenja, a pridružili su se i još poneki hodočasnici pristigli iz Splita, nastavili su starom austro-ugarskom cestom prema Tugarima.

U prvom zaseoku - Račniku - mlade je srdačno dočekala i počastila bratovština Gospe od Karmena, a isto tako u drugom tugarskom zaselku - u etno selu Ume - bratovština svetog Roka. Nakon postaje i povijesnog osvrta na Tugare i Poljica kod župne crkve mladi se opet u šutnji i razmatranju penju na greben Poljičke planine, kod crkvice svetog Maksima koja pripada Jesenicama, a s čijeg položaja pogled uistinu oduzima dah.

Spuštajući se prema starom selu Duće, Priku te naposlijetku Omišu bura je bivala sve jača i u nekim naletima je po 5 ljudi moralo držati križ - prava kušnja pred sam završetak križnog puta. Dok je svaka stopa ostavljala trag na tlu, Gospodin je ostavljao svoj trag u srcima sudionika, malo po malo povezujući ih svojom ljubavlju. 

Pred Veliki Tjedan ove korizme slobodno su donijeli svoje brige, molitve, zahvale i prikazali ih zajedno Gospodinu kroz svoje korake baš kao što je On sebe prikazao za cijeli svijet! Prigrlili su radosno svoj † i hodali za Kristom! On daje smisao svakoj našoj patnji i križu.. jer križ nije cilj, on je sredstvo za odškrinuti nebeska vrata! Gospodin je dopustio da se proslavi Njegovo ime u suncu i u buri koje je poslao, u riječi ohrabrenja kad ne možeš dalje, u prijateljstvima koja su se stvorila, u zajedništvu i povezanosti. A snaga? Nije je manjkalo. Pitate se kako? On je bio na djelu!

Postaje 2. dana PKP-a: IX. Crkva Bezgrešnog začeća, Dubrava; X. Gospa od Karmela, zaseok Račnik, Tugare; XI. Sv. Roko, staro selo Ume, Tugare; XII. Župna crkva PBDM, Tugare; XIII. Sv. Maksim, Poljička planina; XIV. Sv. Ante, staro selo Duće; XV.  župna crkva sv. Mihovila, Omiš.

Radosno je ova velika kolona dosegla svoj cilj u centru Omiša, u župnoj crkvi sv. Mihovila gdje su zajedno s domaćim mladima i ostalim župljanima izmolili 15. postaju križnog puta (Uskrsnuće) te sudjelovali na svetoj Misi na kojoj su koncelebrirali don Mate Čulić, omiški župnik, fra Ante  Vučković i pater Pero Marković koji su iznijeli cijeli ovaj dvodnevni put. Na samom kraju u kratkom euharistijskom klanjanju zahvalili su Gospodinu što ih je vodio i snažio na zahtijevnom putu.

Agape tj. završno slavlje uz večeru i pjesmu odvilo se u omiškom hotelu "Plaža" organizaciju čega su iznijeli omiški mladi, a pjesmom predvodili PKP_bend i organizatorice nedavnog 1. zadarskog PKP-a.