Misa povodom obljetnica smrti splitsko-makarskih nadbiskupa Jurića i Franića

U povodu četvrte obljetnice smrti nadbiskupa Ante Jurića i devete obljetnice smrti nadbiskupa Frane Franića, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić predvodio je euharistijsko slavlje u četvrtak 17. ožujka u konkatedrali Sv. Petra u Splitu, gdje u kripti leže njihovi zemaljski ostaci. U koncelebraciji je bilo sedam svećenika predvođenih generalnim vikarom mons. Miroslavom Vidovićem i konkatedralnim župnikom don Radojkom Vidovićem. Misno je slavlje svojim pjevanjem uveličao konkatedralni mješoviti zbor sv. Petra.

„Na današnji dan 2007. godine preminuo je naš nadbiskup mons. Frane Franić, a 20. ožujka 2012. godine, napustio nas je i naš nadbiskup mons. Ante Jurić. Oba su preminula u korizmi i vjerujem da upravo vrijeme korizme najbolje opisuje njihovo djelovanje u teškim vremenima“, rekao je nadbiskup Barišić u uvodu. Istaknuo je da su ta dva velika učitelja i svjedoka vjere utkali svoje živote u našu mjesnu Crkvu te da su nam i danas blizu, ne samo po zemnim ostacima koji su u kripti konkatedrale, već i po duhovnom zajedništvu vjere, nade i ljubavi u otajstvu euharistije.

„Vrata splitske prvostolnice majstora Andrije Buvine iz 1214. godine prikazuju 28 slika iz Isusova života, a jedna od njih prikazuje apostolsko nasljeđe. Isus stavlja ruku na sv. Petra, pa on na idućeg nasljednika, a svaki od njih u ruci nosi svitak – Radosnu vijest. U tom apostolskom nasljeđu bilo je biskupa i nadbiskupa, ali za nas su nezaboravna ova dva naša suvremenika“, rekao je nadbiskup te upoznao okupljene vjernike s životima nadbiskupa Franića i Jurića naglasivši da će se njihovo djelovanje još više vrednovati s vremenske distance.

Nadbiskupa Franića i Jurića usporedio je i s Abrahamom jer su, poput njega, bili čvrsti u vjeri i ostali vjerni savezu s Bogom kojeg su htjeli utvrditi i u svom narodu te su sve dali da njihovi duhovni sinovi i kćeri ostanu vjerni Bogu i Crkvi. Spomenuo je kako je Abraham trebao žrtvovati svoga sina Izaka, no zbog vjernosti Bogu mu ga vraća i blagoslivlja te Abraham postaje otac mnoštva naroda. Biskup Franić i svećenik Jurić koji je bio tadašnji rektor Sjemeništa, bili su po velikim pritiskom komunističke vlasti i ideologije koja je htjela nametnuti svoje uvjete. Oni su ostali vjerni Katoličkoj crkvi pa je došlo do zatvaranja sjemeništa i bogoslovije 1956. godine. „I oni su žrtvovali svog sina Izaka jer što su sjemeništa i bogoslovije nego prvorođenci mjesne Crkve, najvažniji. Naši svjedoci vjere Franić i Jurić zajedno su nosili ovaj križ beskompromisno i iz vjernosti Bogu po uzoru na bl. Alojzija Stepinca. Sjemeništarci i bogoslovi su bili smješteni diljem Hrvatske i živjeli su u teškim uvjetima no Bog je tu žrtvu obilno blagoslovio. Splitsko-makarska nadbiskupija nikada u povijesti nije imala toliko duhovnih zvanja kao u to vrijeme, pa se biskupe Franića i Jurića može nazivati duhovnim ocima mnogih“, istaknuo je nadbiskup.

Na samom kraju mons. Barišić je zahvalio svojim prethodnicima na primjeru i pozvao okupljene vjernike da mole Gospodina da i nas učvrsti u vjeri kako bi bilo dostojni saveza kojeg su nam oni predali.