U Splitu svečano otvoreni 12. "Dani kršćanske kulture"

U palači Milesi u Splitu, u subotu 12. ožujka, svečano su otvoreni  12. "Dani kršćanske kulture". Međunarodna je to manifestacija koja kroz 11 dana u Splitu, Šibeniku i Dubrovniku nudi 60 kulturnih i društvenih događaja.

Manifestaciju je otvorio splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić koji je tom prigodom čestitao organizatoru na ustrajnosti kazavši da su kršćanski identitet i korijeni još uvijek nadahnuće mnogim umjetnicima. „Naša kršćanska kultura, kao ni jedna druga, otvorena je i univerzalnim vrednotama i horizontima. To se očituje u obrani života i dostojanstva osobe, u slobodi, solidarnosti i zauzetosti za opće dobro“, naglasio je nadbiskup i nadodao da ova manifestacija unosi vrednote  ljudskosti i duhovnosti u cijelo naše društvo i predstavlja dijalog između Božje riječi i naše povijesti, našeg vremena i vječnosti, naše grešnosti i Božjeg milosrđa, naravi i nadnaravi. Pozvao je posjetitelje manifestacije da dopuste da im ponuđeni izričaj progovori i pomogne im pročistiti dušu i duh, um i srce.

Na početku samoga otvaranja nazočnima se obratio i ravnatelj manifestacije "Dani kršćanske kulture" Miro Radalj, glavni urednik i direktor nakladne kuće Verbum. Istaknuo je da se manifestacija uspješno održava već 12 godina zahvaljujući velikoj podršci autora i sudionika programa, brojnih kulturnih institucija koje su od početka uključeni u manifestaciju te publici. Posebno je naglasio da ovogodišnji dobitnik nagrade „Andrija Buvina“ akademski slikar Josip Botteri Dini, u svom radu utjelovljuje sve vrednote i dimenzije na kojima je utemeljena i sama manifestacija, od baštinskog i tradicionalnog do modernog i suvremenog.

 

Manifestacija se ove godine po drugi put održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske te je u to ime nazočne pozdravio izaslanik – savjetnik Predsjednice za društvene djelatnosti Andro Krstulović Opara. Istaknuo je da je ova manifestacija vrhunski festival tradicije i identiteta hrvatskog naroda koji nadilazi granice Splita i Dalmacije, a pokroviteljstvo Predsjednice potvrđuje njen nacionali značaj. Zaključio je da ova manifestacija potvrđuje da je hrvatski nacionalni i kulturni identitet neodvojiv od kršćanske tradicije i baštine.

Prigodnu riječ uputio je i izaslanik ministra kulture, g. Davor Trupković koji je zahvalio svima koji su uložili godine truda da bi manifestacija dosegla ove razmjere. Istaknuo je da narod koji ima baštinu bez baštinika i nije narod, stoga je organizatorima i građanima Splita čestitao u svoje i u ime ministra Hasanbegovića, što su „baštinici naše baštine“.

Svečanom otvaranju nazočili su i predstavnici Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita, koji su i pokrovitelji manifestacije "Dani kršćanske kulture". Župan Zlatko Ževrnja izrazio je posebno zadovoljstvo što manifestacija zahvaća i manja mjesta u Županiji, jer kultura ne pripada samo velikim urbanim sredinama. Izaslanik gradonačelnika Splita, g. Igor Baković pridružio se svim izrečenim čestitkama i izrazio zadovoljstvo što se i ovom manifestacijom vraćamo svojim korijenima te da svi zajedno radimo za boljitak Hrvatske.

VIDEO: Otvaranje 12. Dana kršćanske kulture

Po otvaranju manifestacije uslijedilo je otvaranje  izložbe „Alojzije Stepinac u slici i riječi". Karikature o utjecaju komunističke propagande na stvaranje negativne slike o zagrebačkom nadbiskupu okupljenima je predstavio rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta dr. sc. Željko Tanjić. Kazao je kako je cilj izložbe da šokira publiku današnjeg vremena te da se prikaže obrazac oblikovanja javnoga mnijenja kojega je Komunistička partija Jugoslavije provodila putem dvaju satiričkih listova: zagrebačkog Kerempuha i beogradskog Ježa u razdoblju od 1945. do 1946. godine. Naglasio je da su autori  kao svojevrsni odgovor na karikaturalni dio izložbenog postava predstavili 27 dokumenata opsegom od jedne, pa do desetak stranica teksta, čija je temeljna nakana pobijanje negativnog efekta koje postižu karikature. Napomenuo je kako se radi o reprodukcijama i prijepisima izvornika nastalih djelovanjem zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca u ratnim okolnostima (14. svibnja 1941. do 14. travnja 1945.). Izložbeni postav, osim dokumenata nastalih djelovanjem nadbiskupa (zapisi, propovijedi protiv rasne politike, intervencije kod vlasti NDH, prosvjedi upućeni Poglavniku i pojedinim ministrima), sadržava i prijepise dokumenata u kojima postoje svjedočanstva drugih osoba o djelovanju nadbiskupa Stepinca u korist Srba (francuski generalni konzul iz Zagreba, dopisi Special Operation East, kardinal Maglione itd.) kao i prijepise dokumenata zahvale za nadbiskupove intervencije u korist Srba.

Otvaranje manifestacije obogatile su i Marija Bašić Markotić na flauti te Ivanka Prusac na gitari, koje su izvele Telemannovu Sonatu u a-molu i II. stavak - Tempo di Siciliana - Sonatine Maria Castelnuove Tedesca. 

Od 12. do 22. ožujka "Dani kršćanske kulture" obilježit će kulturni život gradova u kojima se odvijaju, a što će pratiti na tisuće posjetitelja. Važnost manifestacije prepoznali su i suorganizatori i pokrovitelji Predsjednica Republike Hrvatske, Ministarstvo kulture, Splitsko-makarska nadbiskupija, Dubrovačka i Šibenska biskupija, te županije i gradovi u kojima se održava kao i niz institucija i organizacija.