Mala Gospa - Solin, 2019.

1. Draga braćo i sestre, radujemo se slavlju Male Gospe, rođenju BDM, majke Sina Božjega i naše duhovne majke. Slavimo rođendan blagoslovljene među ženama, one koju će blaženom nazivati svi naraštaji. Marija je najprisutnija u poeziji, umjetnosti, kulturi, duhovnosti, tradiciji i općenito u životu tolikih naroda, a osobito je časte i njoj se mole naraštaji hrvatskog rodoslovlja. Gospa je ušla u naše rodoslovlje, postala je duša našeg identiteta i majka naše vjere. Hrvatski narod sa svojim knezovima i kraljevima prepoznao je važnost majke Marije za ljudski rod i njezinu ulogu za povijest i budućnost svoga roda.

2. Majka i kraljica Jelena podigla je ovdje na Gospinu otoku 976. godine prvu crkvu u Hrvata posvećenu BDM. Štoviše, blagoslovljena među ženama, postala je majka i kraljica hrvatskog naroda. Njoj smo povjerili naš povijesni hod, naše nevolje i jade, stradanja i nadanja, našu borbu za slobodu i krst časni od samih početaka pa sve do zadnjeg otpora agresoru s krunicom oko vrata. Toliko je majka Marija prisutna u svijesti hrvatskog rodoslovlja da s pravom možemo nositi naziv narod marijanske pobožnosti.

3. Braćo i sestre, zašto je majka Marija najčasnija, najprisutnija i najutjecajnija od svih žena ljudske povijesti i zašto je mi osobito častimo? Ne zato što je jedna među ženama, nego jer je jedinstvena među ženama. Jedinstvena, milosti puna, postala je majkom Sina Božjega, Spasitelja ljudskog roda. Zbog toga je blaženom zovu svi naraštaji. Marija, ponizna službenica Gospodnja svjesna je da joj je Gospodin učinio velika djela. I nama je Gospodin učinio velika djela kad je svoju majku darovao nama za majku. Majka Marija primila nas je za svoju djecu i mi smo je u svim naraštajima uzeli za svoju majku.

4. Majka znači život, ljubav, praćenje, odgoj… Majka je prva i najbolja učiteljica i nezamjenjiva odgojiteljica života u obiteljskoj i u svakoj drugoj školi. Riječ je ne samo o školi koja sutra započinje za našu djecu i mlade, nego i o školi u kojoj se nalazimo mi odrasli koji smo već napustili školske klupe – o školi života. U trajnoj smo školi života svi mi odrasli, različitih poziva i zanimanja, uloga i radnih mjesta, mi koji nismo više u razredima, nego u različitim etapama životnog puta i umreženosti društvenih odnosa. Učenici škole života su zaručnici, bračni drugovi, roditelji, otac i majka, djed i baka. Kroz svoje stadije odrastanja i društvene uloge, iskustveno rastemo u zrelosti života. U našem trajnom i cjelovitom odgoju i obrazovanju, majka Marija nam je najbolja i najvažnija učiteljica života. Zašto? Jer je rodila Život – izvor života, onoga koji je naš Put, Istina i Život. I sama se formirala u ozračju mudrosti riječi Božje, koja se iz ljubavi prema nama po njoj utjelovila i čovjekom postala. Ona je riječ života pohranjivala, čuvala i razmišljala o njoj u svome srcu. Postala je učiteljica života jer je bila prva i ustrajna učenica Začetnika Života, onoga koji je došao da život imamo; učenica Onoga po kojemu je postala najveća među ženama. Ova učiteljica maturirala je i diplomirala na najpoznatijem sveučilištu križa ljubavi i posvjedočila svoju pedagogiju života u školi nazaretske obitelji i Duhovske Crkve.

5. Rođenje i život uključuje obitelj, mrežu odnosa, ne samo s ocem i majkom, s braćom i sestrama, već i s još dužom i dubljom tradicijom svojih predaka. U tom odnosu generacija primamo sva iskustvena i kulturna naslijeđa svoje sredine – svoga rodoslovlja. Rastemo i odrastamo u mjeri u kojoj prihvaćamo kulturnu i duhovnu baštinu. Naš identitet određen je naslijeđem, ali i novošću kojoj se odgojem i obrazovanjem otvaramo. To vrijedi u svakom slučaju za naše kulturno naslijeđe, no, vjera nije samo kulturno naslijeđe, već i novost života. Vjera nije samo tradicija – povijest, nego i milost, dijalog – osobni susret s Gospodinom.

Vjera znači život. Rastemo u vjeri i hranimo svoj život molitvom, radom, studijem, sakramentima, riječju Božjom, osobito nedjeljnim euharistijskim slavljem. Roditelji svoju ljubav prema djeci očituju življenjem i svjedočenjem vjere u školi života. Dragi roditelji, obitelj je prva škola života. Vi ste trajni učitelji svojoj djeci. Vaša djeca, oče, majko, trebaju vaša ramena i zagrljaja; trebaju djede, bako i vaša koljena kako to ističu i ocjenjuju tri zbornika dječjih radova: Na ramenima moga tate, U naručju moje mame, Na koljenima moga djeda i bake.

6. Dragi roditelji i učitelji, ako smo dobri učenici i svjedoci života u svojim ulogama i na radnom mjestu po svom poštenju, odgovornosti, osjetljivosti i zauzetosti za potrebe drugih, biti ćemo i dobri učitelji života svima onima koji sutra kreću u školu za život. Škola za život, kao i svaka druga reforma školstva u našem društvu ovisi o nama odraslima takozvanim učenicima škole života.

Braćo i sestre, usuđujemo li se zapitati mi, koji paralelno sa školom za mlade naraštaje nastavljamo svoj put u školi svakodnevnog života, kakvi smo mi učenici? Dakako, nisu više u pitanju predmeti, školske ocjene, niti se radi o težini školskih torba, već je riječ o našim poteškoćama, izazovima, križevima, o vrednovanju etapa našega života: naše ljudskosti, odgovornosti, vjernosti, poštenja, solidarnosti, pomirenja, suradnje, iskrenosti, zauzetosti za opće dobro… Riječ je o življenju i svjedočenju naše vjere, nade i ljubavi, o našim odnosima prema Bogu i bližnjima. Trajni smo učenici života u svome braku, roditeljstvu, očinstvu i majčinstvu, kao i u svom zrelijem stadiju života djeda i bake. Kakvi smo učenici, takvi ćemo biti i učitelji – odgojitelji svojoj djeci i mladim naraštajima. Škola za život može se ostvariti jedino ukoliko smo mi odrasli redoviti, pažljivi, odgovorni učenici u svakodnevnoj stvarnosti. Ali, ako mi svoj život i svoje ishode svedemo samo na imati, tehniku, kruh, neće to biti cjelovitost pogleda na život, već ćemo postati samo aranžeri sredstava za život bez cilja i smisla. On, koji je Put, Istina i Život, podsjeća nas da čovjek ne živi samo o kruhu tj. tehnici, znanju, metodi… Nije dovoljna tek dimenzija obrazovanja, nego nužan je i odgoj. Ako želimo da škola u našem društvu bude doista škola za život, onda mi odrasli učitelji za takvu školu, pozvani smo biti svjedoci cjelovita pogleda na život koji uključuje i obrazovanje i odgoj, odnos prema Bogu i čovjeku.

7. Sjetimo se svoga školovanja. Događalo se da bi neki đak imao puno godina, bio fizički jači i veći, a bio s nama u istom razredu. U takvim slučajevima radilo se o đaku ponavljaču. To se može događati i nama u školi života: puno godina, a malo razredâ, malo razine ljudskosti i zrelosti u vjeri. Na našu sreću život nam daje priliku za produžnu i nove mogućnosti polaganja.

No, ako se u životu pokušavamo služiti vezama, kovertama, nepoštenim snalaženjem, a život traži rad, učenje, stručnost, poštenje, postat ćemo oporba životu, a ne svjedoci života, ugrozit ćemo nove naraštaje i potkopati temelje budućnosti humanog društva. Teško će naše učionice postati škola za život, a još teže će se iz školskih klupa prelaziti u školu života. Braćo i sestre pozvani smo biti osobe i narod života. Često se čuje govor o novom naraštaju i školi za život, ali to je isprazan ako nam u školi ne bude života, ne bude učenika. Pozvani smo biti prijatelji života jer za život smo rođeni. Krist, prijatelj života, pobijedio je smrt. Kao znak nade naše pobjede nad smrću neka bude veći broj rođenih nego umrlih. Na početku nove školske i vjeronaučne godine želimo svima nama i svim učiteljima da ne budemo samo aranžeri znanja, nego i svjedoci vrednota i smisla života.

8. Poštovani ravnatelji, odgojitelji, učitelji i nastavnici, vi ste produžena ruka roditelja, prvih i povlaštenih odgojitelja svoje djece. Od iznimne je važnosti povezivanje i odgojno prožimanje obitelji i škole jer ono pozitivno utječe na razvoj učenika, njihovu socijalizaciju i učenje. Jedna od zadaća Crkve i cijele društvene zajednice je tu suradnju poticati i potpomagati kako bi ukupna odgojna nastojanja bila što kvalitetnija i učinkovitija. To je osobito važno danas zbog mnoštva ponuda, često zamaskiranih tobožnjom brigom za dobro djece i mladih. Vaša časna uloga odgojno - obrazovnih djelatnika obvezuje vas da se snažno zauzimate za kršćanske vrijednosti i načela koje dijele i vaši učenici i njihovi roditelji. Iskreno se nadam vašoj podršci i svesrdnom doprinosu cjelovitom odgoju djece i mladih. Ne dopustite da vam briga zbog uvođenja novih metoda, načina i tehnika učenja i podučavanja zasjeni osobu učenikâ koja je pred vama, njihova pitanja i njihove potrebe. Škola nije samo mjesto sustavnog, planiranog i organiziranog učenja usmjerenog prema kompetencijama i kvalifikacijama. Štoviše, ona je i mjesto života, susreta, dijaloga, prvih uspjeha i razočaranja, prostor životnih prilika i budućnosti.

9. Poštovani vjeroučitelji i vjeroučiteljice, školski vjeronauk po svojoj naravi uvelike pridonosi da naša škola bude škola za život i da naše mlade osposobi za školu života, otvorenu punini života, pobjedi života nad smrću. Ne zaboravite da ste navjestitelji Radosne vijesti života. Samo raspeti i uskrsli Krist pobjednik je smrti – on naša nada, Život naš (Rim 8, 28-30). Isus Krist, predstavlja nam Božji plan života koji uključuje i ujedno daleko nadilazi svaki plan škole za život kao i sve dimenzije ovozemaljske stvarnosti u konačnoj maturi i diplomi života: suobličenju slici Sina Božjega. Sin Božji rođen od Djevice Marije, brat i Spasitelj naš, prošao je sve razrede i stadije ljudskog života i otvorio nam pristup da svi mi postignemo najviši gradus: biti dionici uskrsne slave. U Isusu Kristu cilj je našega života i ishodište programa škole za život. Zato naš život i Zemlja nije jedna ugašena planeta koja pluta u tami svemira već je sam život i povijest osvijetljena po najvažnijoj ženi u povijesti: majci Mariji po kojoj nas je obasjalo Mlado sunce s visine, naš izvor i prijatelj života koji je došao da život imamo, u izobilju da ga imamo.

10. Mala Gospe, ufanje i živote naš, Majko i učiteljice naša, blagoslovi sve nas, djecu svoju, da budemo narod života zemaljskog i nebeskog. Prosvijetli, Majko, pogled uma i srca naraštaju koji započinje novu školsku i vjeronaučnu godinu i svima nama odraslima koji ih pratimo. Pomozi, Gospe, da našim mladima škola bude za život, a da nama odraslima život bude trajna škola.

Gospe od Otoka, prati naš i svoj rod, da nam dom bude otvoren životu, a domovina ugodan prostor suživota. Amen.

 

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
U sklopu obilježavanja 150. obljetnice rođenja don Filipa Lukasa u srijedu, 15. rujna upriličen je prijenos njegovih ...
Klarisa s. Marija Josipa od Presvetog Lica Isusova (Stanka Bjeliš) položila je svečane zavjete u nedjelju 12. rujna u ...
Proslava blagdana Male Gospe i Dana grada Solina završila je svečanim popodnevnim misnim slavljem koje je na Gospinom ...
Brojni vjernici i hodočasnici i ove su se godine okupili u Gospinom prasvetištu u Solinu uz solinski Jadro na blagdan ...
Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić predvodio je, u nedjelju 22. kolovoza, u župnoj crkvi Uznesenja ...
Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić predvodio je svečano euharistijsko slavlje u Svetištu ...
U svetištu Gospe Sinjske na svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo – Velike Gospe, 15. kolovoza, svečano ...
Vjerojatno kao svaki građanin naše Domovine, pratio sam gradnju mosta koji spaja dva dijela Lijepe naše na hrvatskom ...