„Lupi petama i reci: evo, sve za Petrinju!“

Učenici splitske Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“ pokrenuli su 15. veljače trotjedni humanitarni projekt koji su nazvali: "Lupi petama i reci: evo, sve za Petrinju!".

„Na projekt nas je potakao apel za pomoć koji je preko jedne videosnimke poslao ravnatelj Srednje škole 'Petrinja'. Naime, njihova škola je podosta oštećena u potresu te učenici nemaju mogućnost održavanja nastave u fizičkom obliku. Kao škola smo se uključili na način da mi maturanti za vrijeme velikog odmora prodajemo marendu (tosteve, sendviče, kolače, peciva koja su napravili naši učenici sa svojim roditeljima...) našim kolegama, koji radije kupe kod nas nego u pekari. Na taj smo način u pet dana prikupili 3000 kuna. Ovaj tjedan nastavili smo u tom vidu. Tiskali smo i majice s logom akcije koji je izradila naša bivša učenica Marta Grubišić, a danas studentica na likovnoj akademiji. Cijena jedne majice je 30,00 kuna, a dvije se mogu dobiti po cijeni od 50,00 kuna. Uz svaku majicu dobiva se listić za tombolu“, kazao nam je maturant Rino Džanko, predsjednik Učeničkog vijeća i glavni inicijator toga projekta uz dvije školske kolegice.

Ono što se ne proda za veliki odmor, jer ne stignu svi radi epidemioloških mjera, prodaju preko malih odmora u pola cijene ili po onoj „daj šta daš“, tako da se sve proda i ništa se ne baca. Sljedeći tjedan planiraju održati tombolu na principu da učenici kupuju listiće s brojevima, a svaki izvučeni broj je dobitan. Nagrade prikupljaju tako što obilaze ili kontaktiraju splitske trgovce, ali i neke veće tvrtke te mole za donaciju njihovih proizvoda koje će moći podijeliti kao nagrade na lutriji. U tri su dana prikupili oko trideset nagrada. „Ideja je bila pokrenuti val solidarnosti upravo među mladima pogotovo danas kada se mlade stavlja u kontekst neradnika, lijenčina i neambicioznih. Vjerujemo da su sve obitelji naših učenika već sudjelovale u humanitarnim akcijama za Petrinju i ostala mjesta stradala u potresu, ali ovo smo htjeli pokrenuti baš od učenika. Mi nemamo neka svoja vlastita primanja ili neke prihode ali od onoga što dobijemo za marendu možemo umjesto u pekari kupiti ovdje i tako donirati za naše kolege u Petrinji. Planiramo to proširiti na druge škole naše županije“, kazao nam je maturant Rino dodavši da su prisutni na instagramu pod nazivom akcije „Sve za Petrinju“, gdje svakodnevno objavljuju novosti vezane uz spomenutu akciju.

Cijela humanitarna akcija, koja traje do 7. ožujka, odvija se prema epidemiološkim smjernicama za srednje škole, bez miješanja skupina.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Lic. theol. Bruno Petrušić, doktorand na poslijediplomskom sveučilišnom studiju Kršćanstvo i suvremena kultura ...
U srijedu, 17. ožujka, održao se novi online susret Hrvatskog nadzemlja na temu „Oholost vs. Poniznost“. O ovoj temi, ...
Učenici splitske Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“ pokrenuli su 15. veljače trotjedni humanitarni ...
U srijedu, 17. veljače, održao se još jedan u nizu online susreta Hrvatskog nadzemlja pod nazivom „Blaženik svetačkog ...
Pobjednica hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije - popularne “Dore” - održane u dvorani “Marino Cvetković” u Opatiji u ...
Kućni ljubimci bili su tema online susret Hrvatskog nadzemlja u srijedu, 20. siječnja, a predavač je bio don Ante ...
Svečanom komemoracijom i svetom misom u utorak, 12. siječnja, ispred glavnog ulaza Zgrade tri fakulteta na ...
Ured za pastoral mladih Splitsko – makarske nadbiskupije u suradnji s Vokalno instrumentalnim sastavom „Andrijane“ ...