Sto godina posvete crkve sv. Petra u Sumpetru - Jesenice


Na svetkovinu apostola sv. Petra i Pavla u utorak 29. lipnja splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić pohodio je župu Jesenice te je u područnoj crkvi sv. Petra apostola u Sumpetru, koja slavi 100 godina posvete, predvodio misno slavlje i procesiju kroz mjesto. Pozdravnu riječ, na samom početku euharistijskoga slavlja nadbiskupu, svećenicima i svim nazočnim župljanima i hodočasnicima, uputio je župnik don Nenad Čondić. Pučkom pjesmom mještanina Božidara Vladina, koja opjevava povijest crkve, potaknuo je župljane da obnove spomen na svoje pređe. Čestitavši imendan svima koji ga slave te stotu obljetnicu posvete crkve nadbiskup je kazao: "Apostolski prvaci sv. Petar i Pavao ono što su naviještali u svoje vrijeme žele progovoriti i nama, njihovim nasljednicima na putu iste vjere u Krista raspetoga i uskrsloga. Ono što su govorili to su i živjeli". Podsjetio je što pročitana i navještena biblijska čitanja govore o tim prvacima u kršćanskoj vjeri. Obojica prepoznaju Božju snagu i milost koja ih prati ne napušta i ne ostavlja same. Gospodin čudesno izbavlja Petra iz Herodovih ruku: Petru "verige spadoše s ruku", a Pavao je "izbavljen od lavljih usta". Pavao svoju životnu borbu i Gospodinovu pomoć izražava športskim rječnikom: "Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao. Stoga, pripravljen mi je vijenac pravednosti kojim će mi u onaj Dan uzvratiti Gospodin, pravedan sudac." Pavao priznaje da je Gospodin konačni sudac, da je on onaj koji je pobijedio povijest.




Mi smo nazidani na temeljima apostola, a čiji je ugaoni kamen Isus Krist u kojemu je sva zgrada čvrsto povezana i raste u sveti hram u Gospodinu. "Crkva je time neuništiva, iako su je mnogi 'Herodi' i carevi htjeli 'izbrisati'. Znamo što se događalo i zadnjih 50 godina na našim prostorima, različiti procesi, ali obećanje nam je dao sam Isus Krist kad je ustanovljavao Crkvu da je 'vrata paklena neće nadvladati'", istaknuo je mons. Barišić. Upozorio je da "svi napadi izvana na Crkvu nisu ništa u odnosu na one napade iznutra od samih krštenika, ređenika, vjernika. Ti napadi izvana, različiti progoni Crkvu su samo ojačali, a oslabljuju je ovi iznutra kada smo mlaki, površni, bezlični, kompromisni. Isus nas poziva da poput Petra budemo čvrsta stijena, a ne mekana glina ili pijesak kojega svaki val miče gdje hoće. Potrebno je uzeti svoj križ i krenuti za Isusom. Ne trčati za križem nego uzeti Njegovu logiku ljubavi koja ne bježi ni od križa". U tom je svjetlu nadbiskup upitao: Kako živimo svoju vjeru? Je li samo tradicionalno: procesijama, barjacima, milostinjom, molitvom za zdravlje i uspjeh? To je važno, ustvrdio je, ali vjera treba biti ozbiljnija. "Gospodin ne smije biti 'rezerva na klupi'. Vjera treba određivati moje izbore, vrednote, stavove, etiku i moral. Biti kompas u mom životu. Psovka, nepoštenje na poslu, zakidanje drugih, krađa, laž, ne poštivanje nedjelje, rastava, abortus...ugrožavaju i narušavaju našu vjeru. Trebamo čuti Petra i Pavla koji nas pozivaju da volimo svoju Crkvu i da za nju molimo te da budemo znak žive zajednice Crkve, živi udovi Mističnoga Tijela Kristova", istaknuo je splitsko-makarski nadbiskup zaključivši porukom obiteljima, Vladi, strankama, sindikatima da ako treba raspravljaju jedan s drugim, a ne jedan protiv drugoga jer prvo dovodi do pomirenja i jedinstva, a drugo do svađa i podjela. Slavlje se, uz pjesmu mješovitoga župnog zbora pod ravnanjem don Marka Klarića, nastavilo procesijom s kipom sv. Petra kroz mjesto. Za proslavu toga velikog jubileja župa se pripravljala trodnevicom, prigodnim duhovnim i kulturnim programom, pod geslom "Ti si Petar - Stijena, i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati" (Mt 16,18). Svaku je večer misu predvodio vlč. Žarko V. Ošap, ravnatelj Tiskovnog ureda Banjalučke biskupije. U glazbenom dijelu programa nastupili su župni zborovi: Sv. Roko, Jesenice, Dugi Rat i Podstrana, a na uočnicu blagdana upriličena je na sumpetarskoj rivi pučka veselica i vatromet u čast sv. Petra apostola. Nedavno je snimljen i film o Jesenicama, koji će uskoro biti prikazan na Hrvatskoj televiziji.


Župa sv. Roka Jesenice zauzima središnji dio Donjih Poljica i spada među najstarije poljičke župe. Danas ima oko 3000 vjernika tj. oko 800 obitelji. Župniku u pastoralu župe i u vođenju župnoga mješovitog zbora pomaže don Marko Klarić, bolnički kapelan na splitskim Križinama, a pri župi već više od 40 godina djeluju sestre Služavke Maloga Isusa, koje tu imaju svoj samostan. Župa obuhvaća jedanaest crkava i brojne kapelice. Crkva svetog Petra, apostola u Sumpetru je područna crkva za istočni dio župe. Sagrađena je malo zapadnije od stare crkve i samostana benediktinaca iz 11. stoljeća za župnika don Frane Ivaniševića 1911. godine u bizantinskom stilu od bijeloga klesanog kamena. Na pročelju je portal sa stupovima i polukružnim nadvratnikom, šestokrakom kamenom zvijezdom u okruglom prozoru i dva mala zvonika s kupolom na uglovima. Zabat je raščlanjen stupovima i arkadama, a na njegovom je vrhu otvorena osmerokraka rozeta sa simbolikom križa. Na crkvenu lađu nadovezuje se polukružna apsida koja je pregrađena pa je iza oltara prostor za sakristiju. Crkva je temeljito obnovljena 1994.995. godine za župnika don Vjenceslava Kujundžića. U svetištu je postavljen novi oltar prema puku. U podnožju se oltara nalazi ploča s nadgrobnim natpisom sa sarkofaga Petra Crnoga Gumajeva, koji je malo istočnije od ove crkve sagradio benediktinski samostan i crkvu Svetoga Petra u 11. stoljeću. Prigodom te obnove unutrašnjost je crkve ukrašena većim brojem slika koje je izradio u mozaiku, vitrajima i na platnima poznati ak. slikar Josip Botteri Dini. Crkva je s apsidom duga 23,74 i široka 5,27 metara. Kada se govori o ovoj crkvi treba reći da su prije nje, na tom mjestu ili u neposrednoj blizini, bile tri crkve. Prva je bila starokršćanska crkva iz 6. ili 7. stoljeća koja je vjerojatno služila za kršćane rimskog naselja Nareste. Na temeljima te starokršćanske crkve Petar Gumajev sagradio je sa svojom ženom Anom romaničku crkvu u 11. stoljeću i do nje samostan. Crkvu je oslikao i opskrbio je posjedima na kopnu i na otoku Braču. Tu su crkvu vjerojatno srušili Mongoli 1242. godine. Treća je crkva sagrađena od jeseničkog župnika don Petra Nazorovića (Nazor) krajem 17. stoljeća, bila je malih dimenzija i 1909. godine je srušena da bi ustupila mjesto današnjoj crkvi.