Proslavljena 10. obljetnica rada Konferencije sv. Duje Split


Udruga sv. Vinka Paulskoga proslavila je 10. obljetnicu obnove rada Konferencije sv. Duje Split (2000.-2010.) u subotu 19. lipnja u samostanu sv. Vinka u Splitu pod geslom "Želio bih obuhvatiti cijeli svijet mrežom ljubavi" (bl. Frederik Ozanam). Program je započeo prigodnim pozdravima organizatora gospođe Lucije Vlahović, predsjednice Konferencije sv. Duje u Splitu i gospođe Katice Nožina-Balić, predsjednice Udruge sv. Vinka Paulskog u RH. Uvodnu riječ o 10 godina rada Konferencije održao je dr. Stipe Čizmić, nekadašnji predsjednik Konferencije sv. Duje. U arhivu o dobrotvorima starog Splita postoje podaci da je već u travnju 1882. god. osnovana u gradu prva konferencija i to pod imenom 'Vijeće sv. Duje'. Dogodilo se to na poticaj uglednog bilježnika Josipa Marolia, posljednjeg muškog izdanka drevne obitelji Marulić. Tada je u Splitu permanentno i vrtoglavo rastao broj siromašnih obitelji. Teško je i zamisliti kolika je bijeda vladala u podrumima i ruševnim tavanima starih gradskih četvrti. 'Vijeće sv. Duje' pomagalo je najpotrebitije kako materijalno tako i moralno. Od prikupljenih sredstava nabavljao se kruh, tjestenina, odjeća, obuća, a u slučaju bolesti još lijekove i druge neophodno potrebne namirnice. Plaćala se stanarina, troškovi krštenja, vjenčanja i putovanja.




Pronalazilo se zaposlenje te osiguravala liječnička njega i troškovi sprovoda. Jednako su bile značajne riječi ohrabrenja o ljubavi i povjerenju u Providnost. Poticalo se roditelje da svoju djecu odgajaju građanski civilizirano i u duhu katoličke vjere. S druge strane samo Vijeće indirektno je nadziralo ponašanje djece brinući se o njihovoj ćudorednosti sa osobitom pažnjom na neposredno ugrožene djevojke. Jednom riječju podučavalo se 'o svemu što je u skladu s moralom i što vodi k dobru, kreposti i spasu duše...'. Tako je bilo na ovim prostorima u drugoj polovici devetnaestog stoljeća. A danas, kako to izgleda u današnje vrijeme? - upitao se dr. Čizmić. Svoj obnovljeni rad Konferencija sv. Duje započela je sa 17 članova, da bi se nakon toga broj kretao između 15 i 37 aktivnih članova. Sjedište konferencije nalazi se pri Samostanu sestara milosrdnica u Bribirskoj 10., čiji je doprinos u radu konferencije neprocjenjiv. Kroz čitavo vrijeme svog djelovanja, konferencija je imala i svoje duhovnike. Prvi duhovnik bio je don Pave Banić, a kasnije don Senko Antunović, don Tomislav Topčić, i sada don Tomislav Ćubelić.


"Po svom sastavu konferencija je mješovita. U njenoj strukturi pretežno su osobe srednje i starije dobi. Prevladavaju ženske osobe koje svojom marljivošću jako doprinose uspješnom djelovanju konferencije. One su spremne u svako vrijeme otkinuti sate i sate potrebne svojoj djeci i obitelji te ih posvetiti radu konferencije. Broj mladih je skroman iako smo ih nastojali na različite načine animirati. Ove činjenice jasno govore o promijenjenom mentalitetu naših sugrađana i suvremenika", ustvrdio je dr. Čizmić. U radu nas je vodila ideja da slijedimo Krista i nastojimo skromno oponašati zamisli sv. Vinka u služenju našim bližnjima kojima je pomoć najpotrebnija, prije svega siromašnima, bolesnima, nemoćnima i napuštenima. Njih je na žalost na ovim prostorima iz dana u dan sve više, a naše mogućnosti da im pomognemo često puta ograničene, pa ponekad ne posjedujemo nikakvih drugih sredstava osim molitve i želje da im velikodušno služimo. Rad na pružanju pomoći bio je usmjeren od osamljenih i nemoćnih umirovljenika, preko socijalnih ustanova kao što su dječji domovi, zajednice ovisnika, posjete zatvorenicima kako bismo im olakšali dane i pozvali ih na pravi put ljubavi, Zavodu za rehabilitaciju u Vrlici, staračkom domu u Trogiru, prihvatilištu za beskućnike u Splitu i Caritasu župe sv. Ante u Kninu. Posjećivali smo i pomagali brojne materijalno ugrožene obitelji, i to ne samo na području našeg grada nego i šire. Milosrdna ljubav potakla je i našu Konferenciju da otvorimo svoj dućan za prikupljanje hrane, odjeće, obuće, tehničke robe i ostalih vrijednih donacija koje se zatim prosljeđuju onima kojima je to zaista i potrebno. Dućan radi svake srijede od 14 do 16 sati i u njemu dežuraju po 2 člana Konferencije po unaprijed utvrđenom rasporedu. Rad Konferencije odvija se na uobičajeni i uhodani način. Sastajemo se dva puta mjesečno. Jedan susret namijenjen je duhovnoj obnovi, a drugi organizacijskom radu, kako iznošenju podataka, tako i onome što se planira učiniti narednih mjesec dana. Uspješnom djelovanju pomogli su brojni donatori, istaknuo je dr. Čizmić. Potom je uslijedilo nekoliko izlaganja. Izlaganje na temu "Ljubav" imao je mons. Pavao Banić posvjedočivši da kad bi se nabrajala djela ljubavi koja je Udruga sv. Vinka ostvarila i ostvaruje trebalo bi više predavanja. O poslanju sv. Vinka Paulskoga (1581-1660.) govorio je don Tomislav Topčić, a o Vinkovskoj obitelji izlagala je s. M. Arkanđela Smoljo. Program je obogaćen pjesmom Dječjeg zbora iz Otoka kod Sinja i igrokazom "Prodavaonica mašte" djece iz Karakašice. Program je završio svečanim misnim slavljem koje je predvodio don Tomislav Ćubelić, a za vrijeme kojega su članovi Konferencije obnovili svoja obećanja.