Proslavljen dan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu


Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu svečano je u četvrtak 20. svibnja proslavio svoj dan i jedanaestu godinu pripadanja splitskoj sveučilišnoj zajednici. Tom prigodom Fakultet je dodijelio nagrade najboljim studentima, diplome diplomiranim teolozima i katehetama te svjedodžbe prvostupnicima Teološko-katehetskog studija. Svečanost je započela euharistijskim slavljem koje je u bogoslovnoj kapeli u Splitu predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, u koncelebraciji s nadbiskupom u miru mons. Antom Jurićem, profesorima i odgojiteljima. Nadbiskup je započeo svoju propovijed razmišljanjem nad misnim evanđeljem koje je donijelo dio Kristove velikosvećeničke molitve. Ustvrdio je kako Isusova molitva na Posljednjoj večeri nadilazi prostor i vrijeme kako zahvaća naraštaje nove naraštaje te zahvaća i nas danas. Ta je Kristova molitva zahvatila i Pavla o čijoj je obrani pred Židovima govorilo prvo misno čitanje. Pavlu se je sudilo zbog nade u uskrsnuće tijela što je jednom dijelu židovskoga naroda bilo neprihvatljivo dok su drugi prihvaćali ali na nekršćanski način. Nadbiskup je ustvrdio kako je i splitski KBF pozvan obaviti isto poslanje koje je obavio sv. Pavao, odnosno svi članovi Fakulteta pozvani su biti svjedoci Isusa Krista raspetoga i uskrsloga. U suvremenom svijetu kojemu se nudi to svjedočanstvo susreću se isti modeli razmišljanja kakvi su bili u onodobnom Jeruzalemu i Rimu; susreću se suvremeni saduceji koji niječu uskrsnuće, susreću se suvremeni farizeji koji imaju iskrivljeno poimanje uskrsnuća, susreću se i suvremeni pogani koji uopće nemaju nade.


 



Nažalost, nastavio je nadbiskup Barišić, danas često puta nada prva umire. U suvremenom svijetu vlada relativizam, nihilizam, egoizam, hedonizam itd. Pavao piše kršćanima da ne žive kao oni koji nemaju nade, kao pogani. Da se to ne bi dogodilo potrebno je da suvremeni kršćani otkriju i upoznaju istinu. Tu istinu nije dovoljno spoznati samo razumom, potrebno ju je osobno susresti, čuti, živjeti. Istina je ne samo pitanje razuma nego i srca. Kao primjer te istine koja zahvaća ljudsku osobu i mijenja život nadbiskup je spomenuo sv. Bernardina Sijenskoga, čuvenoga propovjednika s kraja 14. stoljeća, čija je zasluga širenje Kristova monograma IHS (Isus Krist Spasitelj). Na kraju propovijedi zaželio je svim članovima Fakulteta da susretnu Istinu te da budu njezini svjedoci pred današnjim svijetom.


Po završetku euharistijskoga slavlja uslijedio je akademski čin u velikoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu. Dekan Fakulteta prof. dr. Nedjeljko Ante Ančić uputio je dobrodošlicu svima nazočnima, osobito velikom kancelaru KBF-a u Splitu nadbiskupu Barišiću, nadbiskupu u miru Anti Juriću, prorektoru Sveučilišta u Splitu prof. dr. Šimunu Anđelinoviću, tajniku Sveučilišta Josipu Alajbegu, ravnatelju Centralnoga bogoslovnog sjemeništa mr. Mati Uziniću i ravnatelju Nadbiskupskog sjemeništa prof. dr. Mladenu Parlovu, nazočnim provincijalkama, dekanima raznih splitskih fakulteta, prodekanima i drugim predstavnicima fakulteta i ostalih visokih učilišta, predstavnicima znanstvenih udruga i kulturnih ustanova, te nastavnicima, studentima i osoblju Fakulteta. Sve nazočne pozdravio je metropolit mons. Barišić, izrazivši čestitke za Dan fakulteta studentima i profesorima, osobito diplomantima i nagrađenim studentima, kazavši kako je studij teologije po sebi traganje i otkrivanje istine, koja se pred nama predstavlja kao dijamant s brojnim plohama. Diploma teologije obvezuje na daljnje traganje za istinom koja se ne može posjedovati nego samo svjedočiti. Prorektor Sveučilišta za kvalitetu nastave prof. Anđelinović uputivši čestitku i prigodnu riječ posvjedočio je da je KBF u Splitu ostvario veliki napredak u kvaliteti studija. Izrazio je nadu kako će u budućnosti sve sastavnice splitskoga Sveučilišta još više pozornosti posvećivati kvaliteti studija, a to znači ne samo znanstvenom stručnom profilu studenata nego i njihovoj ljudskoj izgradnji. Upravo u tome on vidi veliku važnost KBF u Splitu koji cijelom Sveučilištu pruža duhovnu osnovicu.


Nakon pozdrava, dekan Ančić iznio je izvješće o radu Fakulteta tijekom protekle godine. Na početku izvješća dekan je progovorio o profesorima i studentima. Prikazao je broj studenata po pojedinom studiju nakon čega je kratko prikazao aktivnosti profesora kroz proteklu i dio aktualne akademske godine. Na integriranom diplomsko filozofsko-teološkom studiju upisano je 85 studenata i 35 studentica od ukupno 120 upisani, 63 su svećenički kandidati. Na preddiplomskom teološko-katehetskom studiju upisano je 74 studenata, a na diplomsko teološko-katehetskom studiju upisano je 25 studenata. Zajedno sa studentima apsolventima Fakultet sada ima ukupno 280 studenata i studentica, uz tri studenta gosta. Među studentskim aktivnostima ističu se fakultetski mješoviti zbor na čelu s mo. Šimom Marovićem, sudjelovanje u raznim humanitarnim akcijama te izdavanje studentskog časopisa "Odraz". Prof. Ančić čestitao je studentima na zauzetosti i zaželio im daljnji uspjeh.


Fakultet je nositelj jednog istraživačkog projekta, a profesori s KBF-a u Splitu sudjeluju na sedam nacionalnih projekata i jednom međunarodnom. Istaknuo je kako su odobreni poslijediplomski studiji "Kršćanstvo i suvremena kultura" i "Povijest teologije i kršćanskih institucija" te se nada kako će na jesen biti raspisan natječaj za upis studenata na poslijediplomskim studijima. Govoreći o znanstvenom i stručnom radu i sudjelovanju u znanstvenim skupovima, tribinama, okruglim stolovima, znanstveno-istraživačkim projektima, dekan je istaknuo da su kroz proteklu godinu nastavnici objavili 19 publikacija, od čega 12 samostalnih knjiga, 60 znanstvenih radova, 50 popularno pisanih stručnih članaka, recenzija, prikaza i osvrta, a poseban spomen zavrjeđuju skladbe maestra don Šime Marovića. Većina nastavnika svoje radove objavljuju u časopisima Fakulteta: "Crkva u svijetu" (A1) i "Služba Božja" (A2). Dekan je svoje izlaganje zaključio nadom da će čim prije biti započeti radovi na izgradnji nove zgrade Fakulteta što će značiti novi iskorak u teološkom radu i istraživanju. Potom je zahvalio svim nastavnicima, pomoćnom osoblju, studentima i studenticama, prošlom dekanu s prodekanima, a osobitu je zahvalnost izrazio svojim prodekanima prof. dr. Anti Vučkoviću i doc. dr. Alojziju Čondiću. Potom je uslijedila dodjela diploma i svjedodžbi. Zvanje diplomiranoga teologa postiglo je 20 teologa i teologinja, a zvanje diplomiranoga katehete, profesora vjeronauka steklo je 16 profesora i profesorica. Svjedodžbe prvostupnika katehetike primilo je 14 prvostupnika i prvostupnica.


Prigodom Dana Fakulteta, prema Pravilniku KBF-a u Splitu, Fakultet dodjeljuje tri nagrade najboljim studentima. Ove godine prva nagrada, za položene sve predmete dodiplomskoga filozofsko-teološkog studija s najboljim prosjekom ocjena 4,41 dodijeljena je s. Jeleni Krilić, koja je prošle godine završila studij. Drugu nagradu, za ostvarene sve ECTS bodove i ima najveću srednju ocjenu 4,90 u protekloj akademskoj godini dobio je student Franjo Frankopan Velić, student treće godine integriranog filozofsko-teološkog studija. Treća nagrada dodijeljena je Vjeranu Martiću, studentu četvrte godine integriranog filozofsko-teološkog studija, za najbolji seminarski rad u protekloj godini pod naslovom "Razlučivanje duhova kod sv. Ignacija Loyolskoga" koji je izradio pod vodstvom dr. Ante Čove. Prigodna povelja zahvalnosti dodijeljena je prof. dr. Vicku Kapitanoviću, koji je prošle akademske godine otišao u mirovinu. Akademski čin uzveličao je pjevanjem mješovita zbor fakulteta uz glasovirsku pratnju s. Lidije Bernardice Matijević i pod ravnanjem mo. Šime Marovića.