Obilježeno trideset godina djelovanja Pokreta fokolara u Dalmaciji


Pokret fokolara u Hrvatskoj svoje proljetne otvorene susrete posvećuje spomenu na Chiaru Lubich, koja je preminula 14. ožujka 2008. godine, i na njezinu baštinu. Pod naslovom "Povjerovali smo u Ljubav" susreti su se u nedjelju 14. ožujka održali u više naših gradova, a na susretu u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu tom je prigodom obilježeno i trideset godina djelovanja Pokreta fokolara u Dalmaciji. Prije točno trideset godina na molbu tadašnjega splitskog nadbiskupa Frane Franića, Chiara Lubich je u Split poslala fokolarine da prate život Pokreta koji je već imao svoje sljedbenike. U središtu je pozornosti na susretu bilo otkriće Boga Ljubavi, nadahnjujuća iskra kojom je započeo Pokret fokolara i odgovor na tu Ljubav u različitim sredinama, situacijama, radosnim i bolnim okolnostima, ljudi različitih naraštaja i poziva. "Bog je ljubav, Bog te ljubi neizmjerno", bilo je to blistavo otkriće dvadesetogodišnje Chiare Lubich, kojim je započelo jedno novo djelo u Crkvi, Pokret fokolara ili Djelo Marijino, danas prošireno u 182 države svijeta - naglasila je Andrea Kadunc, suodgovorna za Pokret u Dalmaciji i za dio Bosne i Hercegovine, koja je tom prigodom uime domaćina pozdravila nazočne, njih oko više stotina članova, prijatelja i simpatizera Pokreta. Nazočnima se pozdravnom riječju obratio i Florijan Škunca, suodgovorni za Pokret fokolara u Hrvatskoj, koji je pročitao poruku predsjednice Marije Voce upućenu u prigodi obilježavanja druge obljetnice Chiarine smrti.


Pokret fokolara te lik i djelo Chiare Lubich predstavljen je na DVD-u te svjedočanstvima nazočnih fokolara, koji su posvjedočili kako je ideal jedinstva i u Dalmaciji proširen na raznim područjima djelovanja, među svim naraštajima, ljudima svih staleža i profesija. Tih godina Katolička crkva u Hrvatskoj prolazila je razdoblje progonstva, koje doživljava svoj vrhunac u mučeničkoj smrti kardinala Alojzija Stepinca. Mladi splitski nadbiskup Franić dobio je dopuštenje komunističkih vlasti da izađe iz zemlje zbog liječenja od bolesti uzrokovane neprekidnim i iscrpljujućim progonstvima. U Rimu se susreće s fokolarinima i počinje sudjelovati na susretima biskupa prijatelja Pokreta fokolara, duboko ih proživljavajući. Fokolarini su se sjetili Franićevih riječi koje je jednom prigodom izgovorio: "U ljubavi iz koje niče jedinstvo, društvo treba očuvati svoje lice, svoj način slavljenja Boga, ali treba izgraditi jedinstvo u ljubavi; da jedni druge ne samo toleriramo, nego da u drugome vidimo ono što je u njemu dobro. Jer u svakom čovjeku ima nešto dobro, pa možemo razgovarati s drugim vjerama, s ateistima, i ja sam to prakticirao, a uvijek sačuvao svoje. Sve sam to naučio iz iskustva s vama."


U listopadu 1967. godine veća skupina mladih iz Šibenika, predvođena biskupom Arnerićem i još nekoliko svećenika odlazi na hodočašće u Rim. Vodiči su im bile fokolarine iz turističkoga centra Incontri romani. Susret sa živim kršćanstvom dao je polet i žar mladim Šibenčanima. Dvije godine prije, 1965. Florijan Škunca s otoka Paga odlazi u Ljubljanu gdje se susreće s Pokretom i postaje prvi hrvatski fokolarin. Preko njega nekoliko osoba iz Zadra upoznaje Pokret, među njima i mladi svećenik Ivan Prenđa, nedavno preminuli zadarski nadbiskup i veliki prijatelj Pokreta. Tih se godina mladi u Zadru okupljaju i čitaju Riječ života, razmjenjuju iskustva i osjećaju snagu žive zajednice. Sedamdesetih godina fokolarini iz Ljubljane počinju dolaziti u Zadar, potom u Murter gdje je mladi župnik don Slavko Mikelin zaživio ideal jedinstva. Susreti počinju u Šibeniku, a onda i u Splitu. Preko nekoliko mladih prisutnih na marijapoliju u Zagrebu 1975. sjeme ideala jedinstva stiže i do Bosne i Hercegovine. U BiH zajednicu Pokreta sačinjavaju osobe različitih vjeroispovijesti i vjera; brojnim bosanskim obiteljima Chiara je učinila život sretnim kada nisu imale razloga biti sretne, ispripovjedio je Andrija. Fokolari su se sa zahvalnošću i s molitvom na usnama, sjetili svih onih kojima je zasjala i razbuktala se iskra ideala jedinstva, a koji su se preselili u vječnost. Četverosatni program, koji je svojim pjevanjem uzveličao vokalno-instrumentalni sastav "Unica Harominia", završio je euharistijskim slavljem koje je u sjemenišnoj kapeli predvodio generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Ivan Ćubelić, koji je fokolarinima - prenijevši pozdrave nadbiskupa Marina Barišića - čestitao na 30. obljetnici njihovoga zauzetog i nesebičnog rada.