U Makarskoj održan Seminar nove evangelizacije "Isuse, u tebe se uzdam"

U organizaciji župe Kraljica mira, u Makarskoj je proteklog vikenda održan Seminar nove evangelizacije pod nazivom "Isuse, u tebe se uzdam". Od petka 16. do nedjelje 18. travnja u Gradskoj športskoj dvorani okupilo se oko 1 500 vjernika koji su s velikim zanimanjem pratili predavanje veleč. prof. dr. Tomislava Ivančića, utemeljitelja hagioterapije i predstojnika Centra za duhovnu pomoć. U prvi dan seminara okupljene su molitvom i pjesmom uveli mladi iz splitske župe Gospe Fatimske, predvođenim župnikom i duhovnim animatorom don Mijom Grozdanićem. Nakon uvodnog pozdrava od strane župnika i organizatora don Damira Vuletića, voditelj seminara dao je sažeto tumačenje smisla ovakvog susreta s naglaskom na duhovnom iscjeljivanju. Temeljeći svoje izlaganje na traženju odgovora na pitanje "Tko sam ja", Ivančić je ponajprije nastojao objasniti razliku između čovjekove duše, duha i psihe, kao temelja suvremenog promatranja ljudskog života.




- Iako je svoje stoljetne spoznaje potpuno iscrpila na području materije, znanost još uvijek ne zna odgovoriti na pitanja vezana uz tajnu ljudskog postojanja i života. Živimo u značajnom vremenu u kojem slijedi najveća revolucija - revolucija duha. Ona će nam konačno otkriti zašto je suvremeni čovjek, iako živi na dosad najkomotniji i najkvalitetniji način, u potpunosti nesretno i depresivno biće, kazao je Ivančić, navodeći kako 70 posto fizičkih i duševnih bolesti uzrokuje bolest duha, tj. duhovne duše.


Duh je prema Ivančiću, temeljna stvarnost, sloboda savjesti i konstantno razmišljanje, po čemu se čovjek u konačnici i razlikuje od životinje. S obzirom da je ljudski duh projekt ili gledanje unaprijed, svaka nesposobnost širenja i kretanja duha rađa ateizmom tj. duhovnom sljepoćom za Boga. Time Ivančić dolazi do pitanja postojanja Boga i njegove slike kod pojedinog vjernika.


-  Neki znanstvenici smatraju da se u čovjekovom mozgu nalazi centar ili model za poimanje Boga, što jasno dokazuje da čovjek po svojoj prirodi još u majčinoj utrobi zna da Bog postoji. Ateizam stoga nije nepriznavanje Božjeg postojanja, već čovjekovo svjesno odvajanje od Boga kao njegova korijena. Drugo je pitanje kakvu sliku Boga u sebi nosimo. Bojimo li se Boga ili ga volimo? Umaramo li se od Njegove blizine ili nas ona opušta i smiruje? Odbacimo li sliku Boga kao strogog suca, ostaje nam samo Bog koji ljubi i oprašta. Za razliku od ostalih vjera i svjetonazora, kršćanstvo svoju sliku Boga nalazi u povijesnoj osobi Isusa iz Nazareta koji nas uči praštati i voljeti, kazao je Ivančić, ističući pri tom važnost prihvaćanja samih sebe kao uvjeta voljenja Boga i drugog čovjeka.
S ovim mislima započeo je i drugi dan seminara kada se od sudionika tražilo preispitivanje razloga njihova dolaska na ovaj skup i spremnosti potpuno prihvatiti i zavoljeti sebe. To je ujedno preduvjet za početak duhovnog iscjeljivanja koje se prema Ivančiću, temelji na čvrstoj odluci činjenja samo dobrih stvari.
- Tvoje lice je ekran na kojem se vidi sve ono što misliš o sebi. Negativna misao i riječ razara stanice tvog mozga, dok ih ona pozitivna rehabilitira. Želimo li ovaj seminar iskoristiti kao proces od bolesti do zdravlja ili kao put od depresije do sreće i zadovoljstva, osvijestimo sebi svoje riječi i vježbajmo se u dobroti. Opraštajući drugome odbijamo zlo koje netko u nas ubacuje, a njegovim ignoriranjem zapravo ga pobjeđujemo, poručio je Ivančić, potičući da jedni drugima što češće govorimo lijepe i pozitivne stvari.


U jutarnjem dijelu subotnjeg predavanja kojeg su svojim pjevanjem obogatili mladi iz makarske župe Kraljica mira, bilo je riječi i o razlozima samoubojstva kod ljudi koje je vlastiti egoizam natjerao da zamrze sami sebe. Te razloge Ivančić vidi u čovjekovoj bolesnoj savjesti, pretjeranom osjećaju krivice i frustraciji zbog neiskorištenih talenata.


- Tu nam jedino pomaže vjera kojoj prethodi obraćenje. Vjerovati znači odmoriti se od stresa u krilu Oca nebeskog - čistoj ljubavi i temelju ljudskog života, naglasio je Ivančić, koji je vjernicima govorio i o pripremama za dobru ispovijed.


Poslijepodnevni dio subotnjeg predavanja zapravo je bio praktični dio seminara u kojem je voditelj na konkretnim primjerima i vježbama objasnio nekoliko načina molitve kao komunikacije s Bogom. U tom smislu, Ivančić je molitvu označio kao "kratko govorenje i dugo osluškivanje" na verbalnoj, meditativnoj i kontemplativnoj razini. U zajedničkom ispitu savjesti, vjernici su mogli dublje razmišljati o svojim grijesima, porocima, bolestima, strahovima i ostalim negativnostima koje umanjuju dostojanstvo njihove osobe. Uslijedila je Obnova krsnih obećanja, te molitva za iscjeljenje koju je prof. Ivančić temeljio na dubokom preispitivanju vjernikova života od njegova začeća do danas. Zadnji dan seminara protekao je u dijeljenju praktičnih savjeta vezanih za kontinuirano duhovno iscjeljenje. Uz svakodnevno osvještavanje Božje blizine i činjenice da je Bog naš Otac koji nas neizmjerno ljubi, Ivančić je vjernicima savjetovao učiti se opraštati, što češće čitati Sveto pismo, odrediti bar sat vremena dnevne molitve i kao najvažnije - zavoljeti sama sebe. Seminar u Makarskoj završio je zajedničkim misnim slavljem kojeg je prof. Ivančić prevodio uz nazočnost ostalih svećenika Makarskog dekanata.