Blagdan sv. Mavra proslavljen u Žednome

U župi Žedno-Arbanija proslavljen je 15. siječnja ove godine dvama misnim slavljima blagdan sv. Mavra. Vjernički puk, toga i okolnih mjesta, na taj dan u tijeku jutra tradicionalno hodočasti do obližnje srednjovjekovne crkvice posvećene sv. Mavru u kojoj se samo jednom u godini slavi misa, a zatim se proslava nastavlja u popodnevnim satima procesijom s kipom sv. Mavra i misom u žednjanskoj župnoj crkvi Sv. Ivana Trogirskog.





Misno slavlje u crkvici Sv. Mavra predvodio je fra Ivo Sadrić, uz koncelebraciju don Ante Čulića i župnika don Stipe Žure te pratnju župnog zbora. Crkvica je bila ispunjena do posljednjeg mjesta štovateljima sv. Mavra iz ove župe i trogirskog dekanata, a oni koji nisu uspjeli ući pod krov romaničkog ambijenta, podignutog na ostacima crkve iz starohrvatskog razdoblja, što ponajviše govori o starosti tog sakralnog lokaliteta, bili su pod nadstrešnicom, nadograđenom prije desetak godina, kada je i obnovljena crkvica.



U propovijedi fra Ivo je napomenuo da u štovanju sv. Mavra valja spomenuti i jednu blagoslovinu, zvanu "znak sv. Mavra". Za nju postoji poseban obrazac, a upotrebljava se da bi se izmolilo zdravlje bolesnika. Vjera u svečev zagovor često izmoli milost ozdravljenja. Te su milosti u nekim zemljama sv. Mavra učinile veoma popularnim i štovanim svecem. Blagoslov bolesnika drvetom presvetog križa Gospodina našega Isusa Krista ili znak svetog Mavra, opata, a koji pripada redu svetog Benedikta, uz druge molitve sadrži i ovu: 'Po zazivanju neokaljane Božje Majke i vazda Djevice Marije i po zagovoru svetog Benedikta i svetog Mavra moć Boga Oca, mudrost Boga Sina, sila Duha Svetoga izbavila te od ove nemoći'€¦ - Mi ne možemo naš posjed prodati, jer nam je potreban za ovozemaljski život. Isto tako ne možemo se povući u pustinju poput sv. Mavra, jer treba za ljudski život raditi. Jesmo li spremni  promijeniti svoj život po uzoru na Isusa Krista slušajući njegov  poziv? Ako glas Gospodnji poslušate, ne budite srca tvrda - vrijedi i za nas, kao i za tolike svece i sv. Mavra kojeg danas slavimo. Svi smo mi u stalnoj borbi protiv zla, uzmemo li u obzir bolesti, trpljenja i potrebe našeg svijeta. Protiv frontalnog zla trebamo pomoć Božju kako bismo postigli uspjeh i ostali na  Isusovu putu koji nas vodi u svoje nebesko kraljevstvo, a na tom putu nam može pomoći  zagovor sv. Mavra kojega štujemo, zaključio je fra Ivo Sadrić.



Stariji župljani prenose od svojih predaka legendu po kojoj se ovaj svetac u Žednome štuje otkad je slika sv. Mavra doplovila u obližnju morsku uvalu, zvanu Mavaršćica. Žedno se kao samostalna župa spominje još u XVI. stoljeću, kako to izvješćuje apostolski vizitator Augustin Valier 1579. godine. Kao župna crkva, pripadala je trogirskom kaptolu koji je između svoga klera određivao župnika.



Župničku službu povremeno su obavljali i dominikanci iz samostana Sveti Križ u Arbaniji, kao i franjevci iz samostana na Dridu. Po arheološkim nalazima iz 1997. zaključuje se da je sadašnja crkvica sagrađena na srušenoj starohrvatskoj crkvi iz IX. ili X. stoljeća, a zemunica u blizini crkvice svjedoči i o boravku pustinjaka.



Budući da se crkvica Sv. Mavra nalazi u šumi izvan mjesta, kao znak da se tu nešto događa, ali i kao putokaz onima koji prvi put hodočaste k svetom Mavru, Žednjani ispred crkve tradicionalno pale vatru.