U Splitu obilježena deseta obljetnica smrti prvoga predsjednika RH

Prigodom desete obljetnice smrti prvoga predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana i počasnoga građanina grada Splita, Splitsko-makarska nadbiskupija i poglavarstvo grada Splita organizirali su misu zadušnicu, u četvrtak 10. prosinca u splitskoj katedrali sv. Dujma, koju je predvodio prepozit Prvostolnog kaptola i pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Drago Šimundža. U koncelebraciji je bio generalni vikar mons. Ivan Ćubelić, katedralni župnik don Tomislav Ćubelić te dominikanci iz susjedne župe sv. Dominika, a u misnom su slavlju sudjelovali dogradonačelnici Anđelka Visković i Jure Šundov te predstavnici brojnih institucija grada i Splitsko-dalmatinske županije. U svojoj je propovijedi mons. Šimundža naglasio kako je 10. obljetnica smrti predsjednika samostalne hrvatske države dr. Franje Tuđmana prigoda da se dublje promišlja o njezinoj nedavnoj povijesti. U tom je svjetlu podsjetio da su brojni velikani hrvatske povijesti sanjali i željeli ono što je dr. Tuđman ostvario - suverena Hrvatska. Tuđman je time ostvario temeljno povijesno pravo našega naroda da bude suveren. On je postao simbol suverenosti naše zemlje usprkos današnjoj detuđmanizaciji koja ga otklanja a time i dekroatizaciji, naglasio je u propovijedi dodavši da je tuđmanizacija danas na djelu - shvaćena na pravi način - ne bismo bili u ovakvoj krizi. Osvrnuo se na ulogu dr. Franje Tuđmana u stvaranju hrvatske države, njegovom vizionarstvu, političkoj i državničkoj mudrosti u osamostaljenju, međunarodnom priznanju i uspostavi hrvatske države.


 



Posebno je istaknuo tri ideje dr. Franje Tuđmana i to da je hrvatski narod najstariji europski narod što se temelji na povijesnim činjenicama, na ideju pomirenja svih Hrvata, onih u zemlji i onih razasutih diljem svijeta te na stav "sve za Hrvatsku, ali Hrvatsku ni za što." Predsjednik Tuđman u sebi je nosio duboke osjećaje domoljublja i rodoljublja. Vjera mora isticati te vrijednosti kako bi stvarala duhovni i materijalni boljitak na svim razinama ljudske egzistencije pod vidom vječnosti. Vjera nas potiče da budemo hrabri i ne mislimo samo na sebe nego na cjelinu, zajednicu, obitelj, narod, državu, identitet i kulturu, naglasio je mons. Šimundža te dodao: "Bio je ne samo političar nego i državnik. Odvažnost, povjerenje u Duha Božjega ali i u svoga, dalo mu je snagu te je krenuo on i branitelji s krunicom oko vrata u obranu domovine". Svoju je propovijed mons. Šimundža zaključio izrazivši nadu da će Tuđmanovo domoljublje i rodoljublje biti nadahnuće novim naraštajima. "Stvarajmo širinu zajedništva, koheziju kroz ljubav prema svojoj domovini, društvu, narodu, obitelji, čovjeku. Neka mu Gospodin bude vječna nagrada". Na kraju je riječ zahvale uputio župnik don Tomislav Ćubelić podsjetivši na poznatu rečenicu jednoga novinara: "Mane velikih ljudi, utjeha su budalama" potaknuo je nazočne da čuvaju i cijene ono što je veliko i vrijedno. Misa zadušnica završila je pjesmom "Bože, čuvaj Hrvatsku!".
Istoga dana u Foyer-u splitskoga kazališta, na mjestu gdje je dr. Tuđman proglašen počasnim građaninom grada Splita održana je svečana akademija. Brojnim uzvanicima, među kojima je bio i pastoralni vikar mons. Šimundža, obratio se gradonačelnik Željko Kerum obećavši za svog mandata podizanje spomenika dr. Franji Tuđmanu na najboljem mjestu u gradu. To je bila prigoda sjetiti se čestih dolazaka predsjednika u Split te njegovoga zanimanja za splitske projekte. Najviše se pamti dolazak Vlaka slobode u Split 26. kolovoza 1995. godine kad su ponovo spojeni hrvatski jug i sjever te svečanost proglašenja počasnim građaninom ovoga drevnog grada. Prilikom preuzimanja Povelje počasnog građanina grada Splita 8. listopada 1995. godine dr. Tuđman je rekao: "Sve što sam ostvario na čelu ovog preporodnog razdoblja hrvatskog naroda bilo je moguće zao što sam vjerovao u Split i hrvatsku Dalmaciju, kao i u svoje Hrvatsko zagorje, kao i u svaki kraj naše Hrvatske, i u iseljenu i u domovinsku Hrvatsku. Povelju primam s osobitim zadovoljstvom kao hrvatski državni poglavar zato što je Split glavni grad Dalmacije koja je bila i ostala postojbinom hrvatske državnosti i zato što tu povelju dodjeljujete u okviru 1700. obljetnice grada, a time se malo koji grad u cilom svitu može pohvaliti. Stoga ima mnogo istine i osnove za onu vašu i našu-nima Splita do Splita." Uspomene na ove povijesne događaje  evocirane su prikazivanjem filmova o boravcima dr. Franje Tuđmana u Splitu i to prilikom dolaska Vlaka slobode u Split i prilikom proglašenja počasnim građaninom. U programu svečane akademije sudjelovao je Chorus Spalatensis koji je izveo nekoliko prigodnih pjesama. U spomen na prvoga hrvatskog Predsjednika izaslanstvo grada predvođeno predsjednicom Gradskog vijeća Nevenkom Bečić i dogradonačelnicima Jurom Šundovom i Anđelkom Visković položilo je vijenac ispred Središnjeg križa na Lovrincu.