Predavanje u sklopu prevencije nasilja „Koja ti je šifra“

Predavanje u sklopu prevencije nasilja „Koja ti je šifra“ održano je u ponedjeljak, 2. lipnja, u Pastoralnom centru oca Ante Gabrića u Metkoviću.
„Metković je pogranično područje te je dostupnost droga još veća“, istaknuto je na početku predavanja. „Nažalost, konzumacija droga postala je na neki način nešto što se podrazumijeva kao ‘svi to koriste, pa zašto ne bi i mi’. Dok s jedne strane imamo alkohol i duhan kao prihvatljive droge, marihuana se nalazi u sivoj zoni. Pojedine zemlje legalizirale su marihuanu u rekreativne svrhe, unatoč razornih posljedica, napose za mozak mlade osobe do 25. godine, do kada se mozak razvija“, naglašeno je.
„Mnogi pacijenti dolaze sa dramatičnom kliničkom slikom, gdje osoba ima osjećaj da je netko progoni, prisluškuje, prati, da ima halucinacije, čuje glasove koji mu nešto naređuju… Sve je to posljedica veće konzumacije marihuane!“
Nadalje, naglašeno je da je u odgoju djece popustljivost djetetu jednako štetna kao i fizičko kažnjavanje. Također, jako važno je da su roditelji u suglasju. „Premda mogu biti i razvedeni, bitno je da imaju zajednički stav o određenim temama, jer, dobri roditelji – najveći su zaštitni faktor, koji će smanjiti vjerojatnost da će dijete imati nekakve psihičke poteškoće ili krenuti sa konzumacijom nekakvih supstanci ili odlascima u kladionicu.“
Istaknuto je i da je djetetu koje ima poremećaj u ponašanju potrebna cijela škola, a ne stručni suradnik i psiholog, nego ravnatelj, učiteljica i knjižničar. „I kao što su neki ljudi stalno na mobitelu u društvu jer nemaju normalne komunikacijske vještine, tako je potrebno da i roditelji ugase mobitele i više komuniciraju sa djecom, jer neke normalne komunikacijske vještine mogu pripomoći da se dijete normalno razvija u svakom smislu“.
Govoreći o velikom utjecaju kladionica, naglašeno je koliko je puno bolovanja i samoubojstava zbog kockarskih dugova, kao i devastiranih obitelji.
Umirovljena prof. Gabrić koja se među ostalim javila za riječ, pojasnila je iz svog dugogodišnjeg iskustva da je i djeci i roditeljima jako teško te poručila da u svakom trenutku budu funkcionalni za sebe, svoju djecu, društvo. To je osnovna poruka duhovnosti. Uz kladionice i druge ovisnosti, Gabrić je zapitala što u svemu tome rade izdavačke kuće. „Djeca su pod pritiskom i preopterećenjem, vrši se socijalno – sportska – duhovna degenerativna odbojka između škole, roditelja i društva. Djeca su preopterećena nastavom, knjigama, male su razlike između učenika u osnovnim i srednjim školama. Dijete koje treba biti odlično, treba imati lekcije četiri, pet profesora da bi se upisalo u srednju školu, čime pametnu i inteligentnu djecu učimo da su jako glupa“, kazala Gabrić. Srednje škole su nepravedne, jer od djece zahtijevaju jako puno, isto kao i osnovne škole. Djeca padaju u depresiju, slamaju se, dolaze u sukob i sa roditeljima…
„Niti roditelji, niti djeca, ne mogu izdržati ovakve presinge, ako se ovako nastavi, nećemo imati generacije nego degeneracije,“ poručila je Gabrić.
Predavanje je održano u organizaciji Zajednice Papa Ivan XXIII., a uz financijsku podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Prije predavanja slavljena je misa koju je predvodio don Igor Goleš.