Održan treći susret medijskih suradnika Splitsko-makarske nadbiskupije

Uoči Svjetskog dana sredstava društvenog komuniciranja koji se svake godine slavi u nedjelju prije Pedesetnice, održan je treći susret medijskih suradnika Splitsko-makarske nadbiskupije u subotu, 31. svibnja, u Velikoj dvorani splitskog KBF-a.

Tema susreta bila je fotografija, a prvo predavanje održao je don Danko Kovačević koji je, pozdravivši sve okupljene, predstavio poruku pape Franje za ovogodišnji, 59. Svjetski dan sredstava društvenog komuniciranja, dostupnu i na hrvatskom jeziku na službenim stranicama Vatikana. U svome izlaganju stavio je naglasak na papin govor o Kristovu licu kao izvoru nade, imajući u vidu i nedavnu proslavu Gospe od milosrđa (30. svibnja) i drevnu splitsku ikonu Gospe od Žnjana. Crkva je pozvana poput Gospe na ikoni osloniti svoj obraz na Kristov. Zapravo, Crkva i prima svoje lice, svoj imidž, od Krista. Njemu je pozvana suobličiti se. Tako i ona postaje odraz nade u ovom svijetu. U tome je prilika za službu fotografa u Crkvi; fotografiranjem članova Crkve, crkvenih zajednica, događanja i aktivnosti komunicirati nadu, blago i s poštovanjem. Na kraju je progovorio o ponašanju fotografa u liturgijskom prostoru te predstavio smjernice nekih talijanskih biskupija u odnosu na tu temu.

Drugo predavanje održao je fotograf Borko Gunjača, koji je fotografiju definirao kao pisanje svjetlom te izložio njezin povijesni razvoj, od camere obscure do današnje digitalne tehnologije. Sudionike je proveo kroz ključne etape, od prvih metoda izrade trajnih slika do uvođenja fotografskog filma koji je popularizirao fotografiju i učinio je dostupnom širokoj javnosti. Posebnu je pozornost posvetio žarišnoj duljini objektiva, objašnjavajući kako različiti objektivi, širokokutni, normalni i teleobjektivi, utječu na perspektivu, veličinu motiva i kompoziciju. Naglasio je važnost razumijevanja optičkih principa za kreativno izražavanje, potaknuvši sudionike na daljnje istraživanje fotografije. Treći se obratio Andrija Jurčević, fotograf i snimatelj, te kroz model pitanja i odgovora, praktično govorio o fotografiranju u crkvenom prostoru, kretanju fotografa i osnovnim razlikama između mobitela i fotografskog aparata. Pojasnio je kako je važnije od same tehničke kvalitete fotografije aktivno i svjesno sudjelovati u liturgijskom slavlju, te zaključio ohrabrenjem da svaki mobitel, ako se koristi s pažnjom i poštovanjem prema prostoru i trenutku, može biti dobar alat za bilježenje nade i svetoga.

Posljednje predavanje održala je novinarka Tiskovnoga ureda i fotografkinja Danijela Musulin. U izlaganju „Fotografija kao svjedočanstvo“ govorila je o fotografiji kao sredstvu bilježenja svakodnevice te prenošenja nade i smisla. Naglasila je važnost promišljanja prije pritiska okidača te sudionike upoznala s osnovama vizualne pismenosti: kompozicijom, perspektivom, vrstama kadra i slojevitošću fotografije. Posebno je istaknula tzv. „filmski pristup“ događaju: kombinaciju širokog, srednjeg i krupnog kadra koji zajedno pričaju potpunu i dojmljivu priču. Zaključno je istaknula da fotografija ostaje kao trag pogleda fotografa te pozvala prisutne da s pažnjom bilježe i naizgled obične trenutke, ulažući vrijeme u vlastito usavršavanje jer dobra fotografija ostaje.

Svjetski dan sredstava društvenog komuniciranja ustanovio je sv. papa Pavao VI. 1967, nedugo nakon Drugog vatikanskog koncila, uočivši golemu moć sredstava društvenog komuniciranja za preobrazbu kulture – na bolje ili na lošije. Time je uputio poziv Crkvi da se, koristeći ta sredstva suživi sa svijetom i prenese mu radost i nadu te da, kao što je Koncil rekao, „dijeli radosti i nade, žalosti i tjeskobe ljudi svoga vremena“. Nadalje, prema pastoralnoj uputi Aetatis Novae iz 1992. sastavna uloga komunikatora u Crkvi jest da promiču Svjetski dan sredstava društvenog komuniciranja te su u tom smislu medijski suradnici Splitsko-makarske nadbiskupije obilježili taj dan u nadi da će se o njemu više početi govoriti i na župnoj razini.