Dobranje: Misa zadušnica za ubijene hrvatske vojnike

Misa zadušnica, a potom i odrješenje za ubijene hrvatske vojnike koji su bačeni u jamu na Podima 1944. godine, a čije su kosti prije devet godina prenijete i pokopane u novoizgrađenu grobnicu u Dobranjama, održana je i ove godine, 5. travnja, na Uskrsni ponedjeljak. Ovogodišnje misno slavlje u crkvi Sv. Ivana Krstitelja na kojem se okupio veliki broj vjernika koji su svojom nazočnošću odali počast svim ubijenim hrvatskim vojnicima, predvodio je generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije msgr. Ivan Ćubelić uz koncelebraciju imotskog dekana i gvardijana fra Zorana Kutleše, domaćeg župnika don Lovre Žuljevića te don Nediljka-Antu Ančića, don Tomislava Ćubelića te još dvadesetak svećenika. U svojoj nadahnutoj homiliji generalni vikar istaknuo je golemu žrtvu hrvatskih mučenika koji su ubijeni samo zbog toga što su snivali i željeli slobodnu i neovisnu hrvatsku državu. Kako je kasnije istaknuo zbog svojeg su nauma na najokrutniji način i ubijeni.



Msgr. Ćubelić istaknuo je i važnost njihove žrtve te potaknuo sve vjernike da slijede njihov cilj, a njihov cilj bio je slobodna i neovisna država Hrvatska "bez obzira bila ona osnovana 1941. ili 1991. godine". Naglasio je i važnost poginulih branitelja u Domovinskom ratu te istaknuo kako se uglavnom radilo o potomcima onih koji su na najokrutniji način ubijeni na Podima. Nakon homilije pročitana su imena 133 hrvatska vojnika čiji se posmrtni ostaci nalaze u novosagrađenoj grobnici u Dobranjama. Nakon svečane mise već tradicionalno samouki umjetnik iz Dobranja predao je ovogodišnjem predvoditelju misnog slavlja msgr. Ćubeliću križ kao uspomenu na današnju svetu misu, a potom je i od strane Udruge hrvatske domovinske vojske župniku don Lovri Žuljeviću koji je župnik u Dobranjama od 1971. godine ,uručena plaketa, kao zahvala za neizmjerni doprinos u izgradnji zajedničke grobnice i spomenika za mučki ubijene hrvatske vojnike. Poslije svete mise predstavnici općine Cista Provo položili su vijence na spomenik hrvatskim mučenicima, a tom prigodom je msgr. Ćubelić udijelio odrješenje za sve poginule. 
Sredinom 1944. godine partizanske jedinice su nakon zarobljavanja pripadnika regularne Hrvatske vojske na Aržanu, iste odveli u mjesto Grab kod Sinja te su ih strijeljali, a potom bacili u jamu Podi. Ostaci su im iskopani 1992. godine i od tada su bili na patologiji splitske Kliničke bolnice zbog identifikacije. Tek uspostavom mlade i neovisne Hrvatske župnik don Lovre Žuljević je uz pomoć nekoliko mještana odlučio dostojno pokopati žrtve. Većina vojnika su iz Imotske krajine, a nekolicina je bila iz Hercegovine i Cetinske krajine. Godine 2002. u spomen na hrvatske vojnike otkriveno je monumentalno spomen-obilježe "Isus pod križem" rad akademskog kipara Josipa Bosnića iz Ciste Velike.