U Brnazama proslavljen sv. Nikola Tavelić

U Župi Gospe Sinjske u filijalnoj zajednici u Brnazama, u nedjelju 15. studenog 2020. proslavljen je sv. Nikola Tavelić zaštitnik mjesta i zajednice. Ovogodišnje 51. Tavelićevo u Brnazama (1969. – 2020.) proslavljeno je pod geslom: „Sv. Nikola, isprosi nam od Boga zdravlje duše i tijela.“ Prije početka misnog slavlja blagoslovljen je obnovljeni crkveni barjak s likom sv. Nikole Tavelića i Gospe Lurdske, suzaštitnice zajednice. Barjak je obnovljen milodarima mještana i Tavelićevih štovatelja. Misno slavlje predvodio je fra Blaž Toplak, definitor Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja u Splitu uz koncelebraciju fra Antonia Mravka, župnog vikara u Župi Gospe Sinjske i odgojitelja u Franjevačkom sjemeništu u Sinju. Zbog epidemiološke situacije misno slavlje se održalo na vanjskom prostoru kod Društvenog doma u Brnazama.

Fra Blaž Toplak u homiliji je istakao kako je sv. Nikola prvi hrvatski kanonizirani svetac te upozorio na zaborav brojnih mučenika i svetaca iz hrvatskog naroda koji nisu kanonizirani: „Jedan smo od najstarijih kršćanskih naroda Europe a prvog službeno proglašenog hrvatskog sveca dobili smo tek god. 1970. Prošlo je punih 579. godina od mučeničke smrti sv. Nikole i njegove braće franjevaca. O razlozima zašto se to nije dogodilo i prije odgovornost leži i na nama samima. Ne možemo očekivati da drugi rade za proslavu naših svetih ljudi. To moramo mi sami učiniti.“

Istaknuo je kako je redovnički život sv. Nikole Tavelića bio u znaku misionarskog poslanja u Bosni i Svetoj Zemlji: „Nikola je ugledao svjetlo svijeta oko god.1350. u obitelji šibenskih Tavelića, starohrvatskoga plemena Šubića, što dokazuju i crveno bijelo plave kocke njegova obiteljskoga grba. U mladosti je bio ponesen idealom sv. Franje pa je stupio u franjevački red. Želja za misionarskim radom dovela ga je god. 1379. u Bosnu, gdje je 12 godina u najvećim poteškoćama bogumilima-paterenima propovijedao pravu kršćansku vjeru te ih veliko mnoštvo vratio natrag u krilo Katoličke crkve. Kad su nakon nenadane smrti prvog bosanskog kralja Tvrtka koji je umro 23. ožujka 1391., zbog borbe za nasljedstvo na prijestolju, u Bosni nastali neredi koji su onemogućili svaki duhovni rad, Nikola Tavelić je s dvojicom svoje subraće franjevaca - fra Adeodatom iz Ruticinija i fra Petrom iz Narbone - kao misionar pošao u Svetu zemlju. To će ga s dvojicom spomenutih i još s fra Stjepanom iz Kunea dovesti do mučeničke smrti.“

Opisujući mučeničku smrt sv. Nikole i trojice braće istakao je da je njihov misionarski rad bio nadahnut na Kristovim riječima: „Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, taj će ga spasiti“, te nastavio: „U vrijeme 'Qurban Bajrama' 1391. g. Nikola i njegova subraća u Jeruzalemu pred Omarovom džamijom pozivaju muslimane da prihvate Isusa Krista kao jedinog Spasitelja. Nakon kadijine presude sasječeni su a njihovi zemski ostaci bačeni su u vatru, a pepeo im je razasut da ga kršćani ne bi poslije štovali kao mučeničke relikvije.“

Naglasio je opasnost ako kršćani samo govore o tradiciji a Boga ne stave u središte svoga života. Sv. Nikola je u središte svoga života stavio Krista Spasitelja: „Nerijetko se pitamo što je nama činiti u pogledu čašćenja svetaca, kad je u pitanju naš kršćanski život jer smo svi po krštenju pozvani na svetost. U vremenima prvih stoljeća dolaska na ove prostore naši stari su shvatili da trebaju biti čvrsti i postojani poput našeg krša, poput kamena živca, prema svakome tko se usudi dirati u te naše vjekovne svetinje, krst časni i slobodu zlatnu, zalog naše opstojnosti i budućnosti. A pitomi i blagi poput Sinjskog polja što se stere pred nama prema svakome tko želi s nama dijeliti ljepote vjere i baštine naše. Krist je upozoravao učenike i ostale sunarodnjake da se samo od uspomena na sinajski savez ne može živjeti. Mi bi danas rekli tradicija je lijepa. Tradicija vjernosti Bogu i narodu ovog Cetinskog kraja veličanstvena je. Ali se samo od toga ne može živjeti, a pogotovo još manje samo na tome budućnost graditi. Boga treba prihvatiti u vremenu i prostoru. Bogu treba dati mjesta u svome životu.“

Istaknuo je kako nam je sv. Nikola Tavelić potreban u današnjem vremenu kako bi uvijek bili svjesni identiteta hrvatskoga naroda u Crkvi i svijetu: „Sveci poput sv. Nikole potrebni su nama kako bi mogli pravo shvatiti svoju hrvatsku povijest te u svakom vremenu i trenutku spoznati prave vrijednosti života na koje nas poziva evanđelje. Jedino tako moći ćemo biti znak Božje prisutnosti među ljudima kao što je to i Isus Krist bio i ostao poradi nas u ljubavi prema nama. Kao što je to bio sv. Nikola i njegova franjevačka braća, mučenici za vjeru. Braćo i sestre, budite na ponos svoga roda, naroda i Crkve Božje, a sveti Nikola i svi sveti ovoga cetinskog kraja koji su umrli kao mučenici za vjeru i domovinu bili vaša snaga i vaša pratnja na ovozemaljskim putovima.“

Za ovo slavlje vjernici su se pripremali trodnevnom duhovnom pripravom koju je od 12. do 14. studenog predvodio fra Antonio Mravak, župni vikar. Prva proslava Tavelićeva u Brnazama održana je na blaženikov dan 14. studenog 1969. godine. Tavelićeva zajednica u Brnazama preko tjedna i nedjelje okuplja se u Društvenom domu u Brnazama dok traje izgradnja nove crkve. Izgradnja nove crkve i pastoralnog centra počela je 11. studenog 2018. godine.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Članovi Hrvatskog katoličkog zbora - zajednice MI iz Trogira, predvođeni misijskom sekcijom, organizirali su šesti ...
Imotski je i ove godine u noći Cvjetne nedjelje, 24. ožujka, postao mali Jeruzalem – grad čijim su se ulicama slijevale ...
U Dugom Ratu je u 19. ožujka svečano proslavljena svetkovina sv. Josipa, nebeskog zaštitnika župe.
Splitska Župa sv. Josipa na Mertojaku svečano je proslavila svetkovinu svoga zaštitnika sv. Josipa, u utorak 19. ...
Na petu korizmenu nedjelju 17. ožujka, u Borovcima je održano četvrto Uprizorenje Muke Kristove, redatelja Branka ...
Prvi dan dvodnevne duhovne obnove u četvrtak, 15. veljače 2024. u crkvi sv. Ilije u Metkoviću predvodio je fra Mario ...
Župa Dobranje u Bijelom Viru proslavila je nebesku zaštitnicu Gospu Lurdsku u nedjelju 11. veljače.
U Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske proslavljeni su „Stepinčevi dani“ od 8. do 11. veljače 2024. godine.