Proslavljen blagdan Gospe Fatimske u Stablini

Na blagdan Gospe Fatimske u subotu, 13. svibnja svečanu misu u crkvi Gospe Fatimske u Stablini predvodio je fra Joško Kodžoman, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. U koncelebraciji su bili fra Mario Jurišić, fra Vinko Prlić i župnik fra Pavao Norac Kevo. Slavlje je počelo procesijom sa kipom Gospe Fatimske uz pjevanje litanija i marijanskih pjesama.

Ako se koncentriramo na poruku i sadržaj Fatimskih ukazanja, u vihoru i beznađu prvog svjetskog rata, možemo reći da je to Božji poziv preko Gospe čovjeku da se obrati od grijeha, da prestane vrijeđati Boga i čovječanstvo svojim ponašanjem, da prestane zabadati trnje u već probodeno Isusovo Srce, da prestane zabijati čavle koji su izmučenom Isusovom tijelu toliko muke i patnje nanijele. Svaki od nas, koliko god mi mislili da smo beznačajni, doprinosi dobru i miru u svijetu, ali isto tako može svojim činima doprinijeti porastu nemira, zla i grijeha. „Mi ne živimo u vrijeme rata, ali neki prikriveni sukob i napetost i danas tinja u našem društvu. Do nedavna smo ratovali s agresorima, ali čini mi se danas, lako se može dogoditi zbog ljudske neopreznosti, grijeha, zla, taštine i interesa da zaratimo međusobno, što bi bila tragedija“, istaknuo je provincijal Kodžoman.

Čeznimo kao vjernici da naša duhovna biografija, makar u njoj ne bilo nekih izvanrednih događaja poput iskustava čudesnih viđenja, čeznimo i radimo da naša duhovna biografija ima neku težinu, da svojim životom doprinosimo porastu vjere. Bog nas poziva danas - reći ćemo u mirnim vremenima, ali opet nemirnim po nekim drugim parametrima da radimo na ozdravljenju našeg društva, da ga mijenjamo, jer umjesto nas nema nikoga tko može promijeniti naše mjesto, našu zemlju, sveukupno društvo pa time i čitavi svijet. BDM je najsigurnije sredstvo i škola za kršćanskog vjernika. Posebno sredstvo u borbi protiv zla i grijeha u svijetu je krunica. Ne molimo je samo spontano  ili iz neke obaveze, molimo je, jer smo uvjereni da je to sredstvo spasenja. Onaj tko ponizno moli i utječe se Gospinom zagovoru molitvom krunice doista i postiže sve potrebne milosti; između ostalih, kardinal Kuharić je negdje rekao da krunicu mogu moliti samo ponizni ljudi.

Nastojimo slaveći blagdan Gospe Fatimske primiti u srce temeljnu poruku - poruku da se obratimo, i kada prijeđemo s ovoga svijeta da osjećaj zahvalnosti ostane i u našim bližnjima, jer prokletstvo je za čovjeka biti zaboravljen. Budimo zahvalni, prepoznajmo komu trebamo biti zahvalni za tolike blagodati u životu koje drugi mogu samo sanjati. Kao članovi vjerničke obitelji živimo u okruženju koje nije uvijek  homogeno, ali mi jesmo jedna homogena skupina sabrana u Kristu, u vjeri, pa nastojmo to i van  ovog prostora svjedočiti. Znajmo se prepoznati kao jedna vjernička obitelj  i naravno - raditi na dobrom glasu te obitelji.

Zahvalivši župniku za sve što je učinio iz ljubavi prema Crkvi iz vjere, za dobrobit ovog mjesta i pomoći u ljudskom i kršćanskom rastu i čestitajući vjernicima slavlje blagdana zaštitnice - Gospe Fatimske, koje je animirao zbor kojeg vodi s. Helena Bakula, provincijal Kodžoman je poručio: „Budimo ustrajni, nastojmo biti dostojni članovi svoje  kršćanske obitelji, jer ne manjka nas kršćana koji ne činimo za dobar glas te obitelji - krivo radimo, i naravno da je to naša  osobna sramota, sramota naše Crkve. Ako ja kao svećenik radim  naopako,radim i na štetu svoje franjevačke zajednice,i na štetu cijele katoličke Crkve. Budimo na Kristovom put moleći za nova, toliko potrebna duhovna zvanja!“

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Posljednju, šestu korizmenu biblijsku večer srijedom na splitsko Sućidru imao je mr. don Ivan Lovrić. Predvodeći ...
Punih 20 godina na Cvjetnicu navečer Imotski „postaje“ Jeruzalem iz Isusova vremena. Naime, 1998. godine tadašnji ...
Na Cvjetnicu 25. ožujka u 9 sati vjernici župe sv. Frane u Imotskom po tradiciji su se okupili kod spomenika hrvatskim ...
U srijedu, 21. ožujka održana je peta korizmena biblijske večer u župi sv. Andrije u Splitu. Predavač pod drugi put bio ...
U župi Svih svetih u Zmijavcima u crkvi sv. Josipa na Suvači svečano je i ove godine u ponedjeljak 19. ožujka ...
Župa sv. Josipa na splitskom Mertojaku svečano je proslavila blagdan svoga nebeskog zaštitnika u ponedjeljak 19. ...
U ponedjeljak, 19. ožujka 2018. svečano je proslavljen blagdan sv. Josipa, zaštitnika župe i Općine Dugi Rat. Svečanu ...
U Glavini Donjoj u župi sv. Frane u Imotskom svake se godine svečano proslavi naslovnik crkve i zaštitnik mjesta sv. ...