Proslavljen blagdan Gospe Fatimske u Stablini

Na blagdan Gospe Fatimske u subotu, 13. svibnja svečanu misu u crkvi Gospe Fatimske u Stablini predvodio je fra Joško Kodžoman, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. U koncelebraciji su bili fra Mario Jurišić, fra Vinko Prlić i župnik fra Pavao Norac Kevo. Slavlje je počelo procesijom sa kipom Gospe Fatimske uz pjevanje litanija i marijanskih pjesama.

Ako se koncentriramo na poruku i sadržaj Fatimskih ukazanja, u vihoru i beznađu prvog svjetskog rata, možemo reći da je to Božji poziv preko Gospe čovjeku da se obrati od grijeha, da prestane vrijeđati Boga i čovječanstvo svojim ponašanjem, da prestane zabadati trnje u već probodeno Isusovo Srce, da prestane zabijati čavle koji su izmučenom Isusovom tijelu toliko muke i patnje nanijele. Svaki od nas, koliko god mi mislili da smo beznačajni, doprinosi dobru i miru u svijetu, ali isto tako može svojim činima doprinijeti porastu nemira, zla i grijeha. „Mi ne živimo u vrijeme rata, ali neki prikriveni sukob i napetost i danas tinja u našem društvu. Do nedavna smo ratovali s agresorima, ali čini mi se danas, lako se može dogoditi zbog ljudske neopreznosti, grijeha, zla, taštine i interesa da zaratimo međusobno, što bi bila tragedija“, istaknuo je provincijal Kodžoman.

Čeznimo kao vjernici da naša duhovna biografija, makar u njoj ne bilo nekih izvanrednih događaja poput iskustava čudesnih viđenja, čeznimo i radimo da naša duhovna biografija ima neku težinu, da svojim životom doprinosimo porastu vjere. Bog nas poziva danas - reći ćemo u mirnim vremenima, ali opet nemirnim po nekim drugim parametrima da radimo na ozdravljenju našeg društva, da ga mijenjamo, jer umjesto nas nema nikoga tko može promijeniti naše mjesto, našu zemlju, sveukupno društvo pa time i čitavi svijet. BDM je najsigurnije sredstvo i škola za kršćanskog vjernika. Posebno sredstvo u borbi protiv zla i grijeha u svijetu je krunica. Ne molimo je samo spontano  ili iz neke obaveze, molimo je, jer smo uvjereni da je to sredstvo spasenja. Onaj tko ponizno moli i utječe se Gospinom zagovoru molitvom krunice doista i postiže sve potrebne milosti; između ostalih, kardinal Kuharić je negdje rekao da krunicu mogu moliti samo ponizni ljudi.

Nastojimo slaveći blagdan Gospe Fatimske primiti u srce temeljnu poruku - poruku da se obratimo, i kada prijeđemo s ovoga svijeta da osjećaj zahvalnosti ostane i u našim bližnjima, jer prokletstvo je za čovjeka biti zaboravljen. Budimo zahvalni, prepoznajmo komu trebamo biti zahvalni za tolike blagodati u životu koje drugi mogu samo sanjati. Kao članovi vjerničke obitelji živimo u okruženju koje nije uvijek  homogeno, ali mi jesmo jedna homogena skupina sabrana u Kristu, u vjeri, pa nastojmo to i van  ovog prostora svjedočiti. Znajmo se prepoznati kao jedna vjernička obitelj  i naravno - raditi na dobrom glasu te obitelji.

Zahvalivši župniku za sve što je učinio iz ljubavi prema Crkvi iz vjere, za dobrobit ovog mjesta i pomoći u ljudskom i kršćanskom rastu i čestitajući vjernicima slavlje blagdana zaštitnice - Gospe Fatimske, koje je animirao zbor kojeg vodi s. Helena Bakula, provincijal Kodžoman je poručio: „Budimo ustrajni, nastojmo biti dostojni članovi svoje  kršćanske obitelji, jer ne manjka nas kršćana koji ne činimo za dobar glas te obitelji - krivo radimo, i naravno da je to naša  osobna sramota, sramota naše Crkve. Ako ja kao svećenik radim  naopako,radim i na štetu svoje franjevačke zajednice,i na štetu cijele katoličke Crkve. Budimo na Kristovom put moleći za nova, toliko potrebna duhovna zvanja!“

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Župa Dobranje - Bijeli Vir proslavila je u nedjelju 11. veljače svetkovinu zaštitnice u crkvi Gospe Lurdske u Bijelom ...
Župa sv. Ivana Krstitelja na Trsteniku u Splitu proslavila je suzaštitnika župe Bl. Alozija Stepinca od 8. do 10. ...
Salezijanska župa Marije Pomoćnice na splitskom Kmanu u srijedu, 31. siječnja proslavila je blagdan sv. don Ivana ...
Blagdan Obraćenja sv. Pavla svečano je proslavljen u četvrtak, 25. siječnja u župi Sv. Pavla apostola na Pujankama u ...
„U Betlehemskom Djetetu Bog nas je zagrlio. U majčinoj utrobi svatko je od nas bio zagrljen. Zagrljaj je izraz ljubavi, ...
Župa svetog Stjepana prvomučenika u Opuzenu proslavila je u utorak 26. prosinca svetkovinu nebeskog zaštitnika.
U povodu blagdana svete Lucije mučenice, zaštitnice vida i djece, u katedrali svetog Dujma u utorak, 12. ...
U crkvi sv. Frane na Obali u Splitu u petak, 8. prosinca, proslavljena je svetkovina Bezgrešnog začeća Blažene Djevice ...