Studijsko putovanje u Gospićko-senjsku biskupiju

U petak, 12. svibnja 2017. studenti treće godine Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, zajedno sa svojim nastavnikom dr. Edvardom Pundom, u sklopu kolegija „Crkva Kristova“, posjetili su Gospićko-senjsku biskupiju. Tradicija je to koja već dugi niz godina traje na KBF-u u Splitu, a cilj je da studenti upoznaju jednu mjesnu (partikularnu) Crkvu u Hrvatskoj i „iz prve ruke“ vide kako pojedina biskupija živi svoje biti-Crkva. Studijsko putovanje započelo je svetom misom u kapeli fakulteta. Po dolasku u Gospićko-senjsku biskupiju dočekao ih je otac biskup mons. Zdenko Križić zajedno sa svojim tajnikom vlč. Mišelom Grgurićem i ekonomom vlč. Marinkom Milićevićem.

Najprije su se studenti predstavili biskupu i uputili mu riječi pozdrava, a zatim su riječ prepustili samom biskupu, pastiru ove Crkve, koji ih je uveo u život biskupije. Gospićko – senjska biskupija broji 86 župa koje su poprilično brojčano male, a mali je i broj svećenika, tako da mnogi svećenici pastoralno djeluju u više župa ili imaju više službi. Geografski gledano, postoji velika distanca među župama i nije lako svećenicima obilaziti. Što se tiče redovničkih zajednica, također je prisutna oskudica zvanja i mnogi su samostani zatvoreni. Dva franjevca splitske provincije Presvetog Otkupitelja djeluju na župi u Gračacu, a također i dva franjevca Hercegovačke provincije u Ogulinu. U Plitvicama su tri salezijanska svećenika. Dvije župe pripadaju dvojici franjevaca iz Hercegovine, a jedan je iz Bosanske provincije i on je odgovoran za tri župe. Kapucini djeluju u Karlobagu gdje imaju i svoj samostan. Na taj način uspijeva se pokriti djelovanje po župama. U biskupiji djeluju i časne sestre, uglavnom iz družbe Srca Isusova sa sjedištem u Rijeci. Što se tiče duhovnih zvanja, biskupija ima šest bogoslova i tri sjemeništarca, a ove godine očekuju jedno svećeničko ređenje.

Nakon biskupovog izlaganja o biskupiji, studenti su postavili nekoliko pitanja na koja je biskup odgovorio. Na pitanje o vlastitom iskustvu svećeništva, ali i redovništva te kako je počeo živjeti biskupsku službu, msgr. Križić je rekao da je „počeo od nule“. Nastavio je: „Nisam znao što trebam raditi. Nisam poznavao svećenike ni biskupiju. Ali, uz pomoć i zahvaljujući svećenicima i biskupu u miru mons. Mili Bogoviću, snašao sam se. Ako želiš biti u zajednici, moraš biti otvoren slušanju drugih. Nisu dekreti ti s kojima se sve rješava. Potreban je dijalog.“ Na pitanje o duhovnosti koja je temelj njega kao biskupa i kao redovnika, biskup odgovara: „Duhovnost je: Ili ćeš živjeti ili nećeš. A Evanđelje je temelj svake duhovnosti. Duhovnost koju sam stekao kao redovnik nosim i sada, ali na jedan drugačiji način. Jer, zahtjevi su sada drugačiji.“

Studenti su pitali biskupa i o pastoralu mladih u biskupiji, na što je biskup odgovorio da se s mladima radi iako ih nema puno. Najsvježiji primjer je Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru na kojem je prisustvovalo oko petsto mladih iz Gospićko – senjske biskupije. Također se redovito održavaju duhovne obnove za mlade na Plitvicama i u Baškim Oštarijama. Imajuću u vidu manjak personala, biskup tvrdi da se s mladima radi svim snagama onoliko koliko se može. Progovorili smo i o Caritasu u biskupiji. Caritas je usmjeren pomaganju obitelji i slabije imućnih studenata novčano. Daje se financijski da se mogu pokriti osnovni troškovi za život. U tom pogledu Caritas je aktivan jer biskupija izdvaja poprilično sredstava za potrebite. Pastoral obitelji također nije zanemaren. U Otočcu postoji Institut odgoja u vjeri koji je namijenjen pastoralu obiteljskih zajednica. Nema nekih većih centara jer nema za to ni mogućnosti.

Završni dio susreta s biskupom je bio govor o svećeničkoj formaciji. Sam biskup tvrdi da vjera i duhovnost župe ovise o vjeri i duhovnosti svećenika. Zato biskup smatra da je svećenička formacija najvažnija. Jer, ako svećenik ne funkcionira dobro, vjera naroda pada. Iznio je tu primjer svećenika Zaharije koji ulazi u svetište i ima viđenje. Budući da nije povjerovao u ono što viđenje poručuje, ostaje nijem i narod ne može dobiti blagoslov. Tako je sa svakim svećenikom čija je vjera oslabila. Biskup je studentima izložio i svoju želju da u biskupiji osnuje samostan klauzurnih karmelićanki.

Nakon korisnog i poučnog susreta s ocem biskupom, studenti su se zajedno s mons. Zdenkom, njegovim tajnikom i ekonomom krenuli prema mjesnom groblju. Ondje je kapelica sv. Marije Magdalene koja je patron župe, kao i grob mučenice za vjeru s. Žarke Ivasić, milosrdnice sv. Vinka Paulskoga koja je bila optuživana da pomaže ustašama i četnicima te bila strijeljana uza zid kapelice. Gospićani se i danas mole na njenom grobu i traže zagovor.

Potom su se uputili prema Ličkom Osiku u župu sv. Josipa gdje je župnik vlč. Luka Blažević sa svojim suradnicima pripremio svečani ručak i dočekao goste. Uz pjesmu i radosno druženje grupa je provela dio popodneva i u ovom mjestu koje broji oko tri tisuće vjernika te ima aktivan pastoralni život. Nakon okrijepe, uputili su se prema Udbini, svetištu i crkvi posvećenoj hrvatskim mučenicima. Pred sam ulaz u svetište dočekao nas je upravitelj svetišta vlč. Josip Šimatović i uputio nas u povijest Udbine i svih povijesnih događaja na tom području. Putovanje je završilo zajedničkom večerom uz pjesmu i razgovor.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Uoči početka Velikog tjedna, u subotu 23. ožujka, održana je likovna radionica za djecu u Riznici splitske katedrale.
Nadbiskupijska vjeronaučna olimpijada za učenike osnovnih škola i natjecanje iz vjeronauka za učenike srednjih škola ...
U srijedu 20. ožujka, na prvi dan proljeća, u Velikoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa održan je još jedan susret ...
Završnica Ministrantske malonogometne lige “Ivan Merz“ (MMNL) Splitsko-makarske nadbiskupije za sezonu 2023./2024 ...
Mladi su nam još jednom pokazali kako mogu biti velika pokretačka snaga. Ovog Trećeg petka u Imotskom koji se održao ...
Drugi susret novog ciklusa Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije „Četvrtak za dušu“ održan je 14. ...
Kao i svake godine u Imotskom se na četvrtu korizmenu nedjelju održao križni put za mlade iz Imotske krajine. Put križa ...
Uredi za pastoral mladih Splitsko makarske nadbiskupije i Šibenske biskupije te SKAC_ST organizirali su od 18. do 24. ...