Molitveni susret duhovnih pokreta, udruga i molitvenih zajednica Splitsko-makarske nadbiskupije

U splitskoj konkatedralnoj crkvi sv. Petra, na Duhovski ponedjeljak i blagdan Blažene Djevice Marije Majke Crkve 21. svibnja, održan je molitveni susret duhovnih pokreta, udruga i molitvenih zajednica Splitsko-makarske nadbiskupije. Susret je započeo molitvenim programom i prigodnom meditacijom don Tomislava Ćubelića, splitskoga katedralnog župnika, a potom je misno slavlje predvodio pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Nediljko Ante Ančić. U koncelebraciji je bilo osam svećenika predvođenih župnikom don Radojkom Vidovićem, a pjevanje su tijekom molitvenog programa i mise predvodili VIS „Izidor“ i splitski bogoslovi.

Mons. Ančić je u homiliji govorio o pozivu i poslanju vjernika te o djelovanju i plodovima Duha Svetoga u Crkvi. „Duh Sveti po Božjem naumu preuzima zadaću da uprisutnjuje Kristovo djelo spasenja u svijetu. On će ujediniti plemena i narode različitih jezika, ljude raznih dobi i kulture u ispovijedanju iste vjere. To je Duh zajedništva sa Ocem i Sinom u svetim dobrima riječi Božje, sakramenata, života vječnoga. On će preoblikovati tvrda ljudska srca prema srcu Sina Božjega, omekšati ćudi kamene, otvarati putove Radosnoj vijesti, uvoditi vjernike u svu istinu Evanđelja“, kazao je mons. Ančić.

Na svojemu zemaljskom putu Crkva je prošla kroz mnoge patnje i doživjela brojna i različita iskušenja. U tom je svjetlu kazao da je „u povijesnom hodu Božjeg naroda bilo divnih procvata vjere, svjedočanstava Evanđelja i uspona crkvenog života. Ali je bilo i sablaznih padova i duhovnog nazadovanja. Zahvalni smo za razdoblja snažnog rasta u širenju radosne vijesti, žaloste nas znakovi duhovnog mrtvila i manjka evanđeoskog žara što također prate život Crkve. Danas se čini da je u nekim europskim zemljama kršćanska vjera izgubila na svojoj privlačnosti i snazi. Tamo se govori o umornom kršćanstvu i o otuđenju mnogih od Crkve. Neki žele vjeru potisnuti iz društvenog života u sferu privatnosti. U svemu tome i mi kršćanski vjernici imamo svoju odgovornost jer nismo pravi i prepoznatljivi Kristovi svjedoci. Često je velik raskorak između onoga što ispovijedamo i onoga kako svoju vjeru u privatnom i javnom životu živimo.“

Fotogalerija: Petar Jurčević

Podsjetio je da papa Franjo „govori o bolestima ili nevoljama današnjega društva. Spominje kako su međuljudski odnosi teško destabilizirani i postali vrlo lomljivi, kod mnogih vlada prenaglašeni individualizam i konzumerizam. Mladi ljudi se teško odlučuju donositi važne životne odluke i pribjegavaju prihvaćanju (kulture) provizornoga i korisnoga. Zato je već sveti papa Ivan Pavao II. uvidio potrebu pojačane pastoralne zauzetosti i pozvao na novu evangelizaciju.“

U posljednje vrijeme, nastavio je mons. Ančić, „nastali su brojni crkveni pokreti, molitvene zajednice i druge aktivne crkvene udruge, osobito među vjernicima laicima. One su djelo Duha Svetoga i njegovih različitih darova za rast Crkve i u sadašnjim prilikama i izazovima. Duh Božji je obnovitelj i preporoditelj koji omogućuje da kršćani i Crkva u različitim prilikama daju svjedočanstvo evanđeoskog života i tako postaju svjetlo u tami i kvasac novoga Božjeg svijeta.“

Na kraju svoje propovijedi zahvalio je Gospodinu za sve svećenike, redovnike i redovnice, za svećenička i redovnička zvanja i njihove zajednice, za brojne i žive plodove Duha Svetoga koji djeluju u tridesetak različitih pokreta, molitvenih zajednica i aktivnih udruga u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, zaključivši: „Blažena Djevica Marija koju nam je Krist dao za našu duhovnu majku pralik je Crkve te najizvrsniji uzor vjere i ljubavi. Ona nam najbolje pokazuje put prema svome Sinu. Neka nas nauči vršiti njegove zapovijedi i ostati u njegovoj ljubavi.“