"Te deum" bogoslova i odgojitelja CBS-a u Splitu

Bogoslovi i odgojitelji Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu, u četvrtak 30. lipnja, slavili su "Te deum" - misu zahvalnicu za proteklu akademsku i odgojnu godinu. Misu je predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u zajedništvu s generalnim vikarom mons. Miroslavom Vidovićem, rektorom CBS-a don Borisom Vidovićem, vicerektorom don Marijom Buljevićem i duhovnikom don Edvardom Pundom.

"Ova misa zahvalnica želi biti izraz svega onoga što smo doživjeli kroz proteklu odgojnu godinu, osobno i zajedno. Kada bi nabrajali razloge naše zahvale, vjerujem da bi nam govor bio siromašan i ne bi uspjeli izraziti sve poznato i nepoznato na čemu smo zahvalni", rekao je nadbiskup Barišić na početku slavlja te je spomenuo nekoliko važnih trenutaka za zajednicu CBS-a, kojih se u ovom slavlju s posebnom zahvalom prisjeća, poput đakonskog i svećeničkog ređenja te podjele službi lektorata i akolitata.

U svjetlu biblijskoga teksta koji govori o Amasiji, svećeniku u kraljevskom svetištu i Amosu koji je pozvan i poslan od Gospodina, a nije po zanimanju svećenik, mons. Barišić je rekao da svećenici i bogoslovi danas mogu živjeti ulogu Amasije ili Amosa. "Amasija svoje svećenstvo živi profesionalno, radi interesa, karijere i običaja, a Amos se hrani na Božjoj riječi i živo od svog poziva. Vjerujem da svatko od nas želi živjeti ulogu Amosa i zahvaliti danas Bogu što nas je oslobađao od Amasije i činio zrelijima da bi mogli koračati u ulozi Amosa", naglasio je i pojasnio da njegovo poslanje nije lagano, ima puno suprotstavljanja i poteškoća, no snagu crpi u Bogu. Pozvao je braću svećenike i bogoslove da i oni snagu za svakodnevne prepreke i padove na svom putu crpe iz Božje riječi, njegove ljubavi i milosrđa. Razlog za zahvalu Bogu nadbiskup je iščitao i iz evanđelja dana koje pred vjernike stavlja uzetog čovjeka. "Zahvalni smo Gospodinu što nismo tjelesno uzeti, no moramo paziti na paralizu srca i duše koja je opasnija od tjelesne i lako se može svima dogoditi. No, i od te paralize Krist nas može osloboditi i vratiti nas u život. Vjerujem da ste se kroz ovu godinu molitvom hrvali i protiv te paralize, pasivnosti, bezvoljnosti, ograničenosti, sebičnosti, inata i  interesa". Govoreći o milosrdnoj ljubavi Božjoj koju su otkrivali i o kojoj su razmišljali u ovoj godini, mons. Barišić je istaknuo da ona omogućava da se ne udaljimo od sebe, Boga i bližnjega te da možemo u svijetu zauzeti ono mjesto na kojeg nas Bog treba. Nadbiskup je homiliju završio zahvalnim riječima: "Gospodine hvala ti što sam kroz tvoju riječ još osobnije i dublje prepoznao tvoj poziv, hvala ti za milosrdnu ljubav koja mi je postala svakodnevni kruh u oslobađanju od vlastite paralize i hvala ti za svakodnevni rast u zajedništvu i u novosti života".  

Euharistijsko slavlje završilo je himnom "Tebe Boga hvalimo".