Predstavljena knjiga „Mons. Ćiril Banić biskup šibenski (1951.-1961.) u raljama Udbe“

 

U organizaciji Katedre za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu i nakladnika teološkog časopisa „Crkva u svijetu", u četvrtak, 19. svibnja u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu, predstavljena je knjige mons. Mile Vidovića pod naslovom „Mons. Ćiril Banić biskup šibenski (1951.-1961.)  u raljama UDB-e“. Knjigu su, uz autora, predstavili povjesničari prof. Tomislav Đonlić i prof. dr. don Josip Dukić.

Riječ je o knjizi sa 445 stranica podijeljenih na dvanaest poglavlja koja sadrži dokumentaciju, službena izvješća Udbinih tijela iz Splita, Šibenika, Zagreba, Pule i drugih gradova koja govori o metodama rada zloglasne Udbe, te obrađuje poznatu osobu iz naše nedavne prošlosti, koja je dala pečat desetogodišnjem razdoblju hrvatske crkvene i nacionalne povijesti nakon Drugog svjetskog rata u osobi biskupa Ćirila Banića, kojega je godinama Udba doslovno na svakom koraku pratila, pokušala ga moralno uništiti, prikazati ga kao moralnu ništariju. Da bi u tome uspjela, u nedostatku bilo kakvih dokaza i dokumenata, poslužila se onim sredstvima u kojima je veoma vješta,  to je falsifikat.                 

Biskup Banić je kao mučenik komunističkog sustava svojim djelovanjem ostavio snažan otisak ne samo na području Šibenske biskupije, već u cjelokupnom razdoblju crkvene i nacionalne povijesti u vrijeme komunizma i totalitarizma. U vrijeme njegove biskupske službe od 1951. do 1961. nije bilo lako biti vjernik, svećenik pa ni biskup Katoličke crkve.

„Kada je komunistička vlast uvidjela da represije poslije Drugoga svjetskog rata prema vjerskim zajednicama, osobito prema najvećoj Katoličkoj crkvi ne donose željeni učinak, njezino vodstvo odlučilo je represivnu metodu zamijeniti metodom podjele te je krenulo u projekt osnivanja svećeničkih staleških udruženja. Osnivanje udruženja uznemirilo je biskupe, koji su najprije 26. travnja 1950. donijeli odluku da se članstvo u udruženjima “Ne preporučuje”, tj. “Non expedit”, a 26. rujna 1952. usuglasili su i potpisali izjavu “Non licet”, tj. “Zabranjuje se”, kojom su izričito zabranili osnivanje staleških svećeničkih udruženja i učlanjivanje u njih. Većina biskupa bila je odlučna u primjeni “Non licet”, a među njima se isticao šibenski biskup Ćiril Banić. Štosetičesvećenstva Šibenskebiskupije, premariječimasamogbiskupaBanića, kad je on preuzeo upravu Šibenske biskupije dio je bio sklon upisati se u staleško udruženje. No, on im je jasno dao do znanja da je protivan “udruženju svećenika bez biskupa i protiv biskupa”. Bio je to dovoljan razlog da su na njega krenuli napadi“, kazao je prof. Josip Dukić.

 „Biskup Banić se posebno protivio osnivanju staleškog udruženja svećenika katoličke crkve pod okriljem Udbe, čija je namjera bila odvojiti Crkvu u Hrvata od zajedništva sa Svetom stolicom. Tu namjeru, komunistički režim nikad mu nije mogao oprostiti, ni zaboraviti njegovu poznatu rečenicu koju je izgovorio na zasjedanju Biskupske konferencije u Zagrebu 25. rujna 1952., koja glasi: 'Hoćemo li ili ne poslušati papu'. Ta je rečenica biskupa Banića bila toliko snažna da su svi nazočni biskupi poslušali njegov glas i jednostavno donijeli deklaraciju o zabrani Svećeničkog udruženja koja je srušila san jugoslavenskog komunističkog režima o uspostavi samostalne katoličke crkve u Jugoslaviji odvojene od Vatikana – Pape“ kazao je prof. Tomislav Đonlić, te na kraju

izrazio je svoju zahvalnost  autoru knjige dr. don Mili Vidoviću i čestitao mu na ovoj iznimno vrijednoj knjizi, koja nas svojim sadržajem obogaćuje jer razotkriva neistine i programirane laži iz mračnog doba komunističkog režima.

Biskup Ćiril Banić naglo je u 71. godini života umro 3. veljače 1961. u svojoj biskupskoj kući za vrijeme večere, koju je blagoslovio zajedno sa svojim tajnikom don Veljkom Jadronjom.

Ostale vijesti iz ove kategorije
  • Prev
Predstavljanje nove knjige splitskog magistra prava i književnika Marlona Macanovića „Trn“ (Roman o relikviji Svetog ...
Korizmeni koncert Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske Lado pod naslovom „O, Isuse daj mi suze“ održan je ...
Nova knjiga prof. dr. sc. don Mladena Parlova „Duh Sveti u povijesti spasenja” predstavljana je u četvrtak 14. ožujka u ...
Izložba slika pod naslovom „Dvije priče“ autora don Damira Bistrića, župnika Župe Bagalović i prof. Zorane Vekić, ...
Crkveni zborovi, klape i mandoline nastavili su tradiciju u Crkvi Navještenja BDM u Vrgorcu i još jednom oduševili ...
U sklopu 31. Dana Matice hrvatske u prostorijama dominikanskog samostana sv. Dominika u Splitu, u ponedjeljak 4. ...
Knjiga „Deus absconditus – Ivan Pavao II. o Duhu Svetom“ doc. dr. Emanuela Petrova, profesora dogmatike pri Katoličkome ...
U Svetištu čudotvorne Gospe Sinjske u petak, 1. prosinca svečano je otvorena izložba "Hrvatski sveci i blaženici u ...